Bio
MAREK HOLEČEK
Horolezec, cestovatel, filmový dokumentarista, spisovatel, fotograf…
Můj táta jednou řekl: „Měli jsme dceru Gábinu včetně klidného žití, pak přišlo to neštěstí a narodil se Marek.“ Byl sychravý listopad 1974, kdy jsem poprvé svým řevem oznámil světu, že se mnou může počítat a právě také od té doby se datuje, kdy chudáci rodiče začali stárnout dvojnásobně rychleji než běžní smrtelníci.
"Mára, foto: Lukáš Bíba"
Při pohledu časoprostorem nazpět nikterak nepřeháním. Již od batolete až do doby sebevědomého muže vstupujícího se vtyčenou hlavou a zády jak pravítko do prvního ročníku základní školy proběhlo díky mé důmyslné činnosti nespočet dramatických událostí ohrožující mé vlastní bytí, ale taktéž častokrát zvonila hrana i přilehlému okolí.
„Maroušek student, vlastní archiv“
Máma, která oddaně milovala své problematické dítě, dokázala nade vším s mateřskou láskou zavřít oči. Ovšem pragmatický otec pro zachování syna a nejspíš i pro obecné bezpečí nehodlal čekat, co se odehraje ve vrcholícím finále, a začal konat. Nazveme jeden z jeho pokusů „vybití baterií“. Fígl spočíval v naprostém vytěsnění mého volného času až do poslední setiny. Výslednicí snahy mělo být utahat nezbedné tělíčko až tak, aby večer padlo do postele a aspoň do druhého dne vypadalo jak zdechlina. Vše se dařilo se střídavými úspěchy. Nicméně díky tomu jsem se dostal k lezení už ve svých čtyřech letech a následně prošel řadou dalších sportů. Přitom sápavý vertikální pohyb měl především za úkol zprostředkovat v mých očích strach a bázeň z výšek. Vše zafungovalo, ale opačným směrem. Tímto dokládám jasný důkaz, že rodičovská touha odvrátit pozornost, respektive získat odpor k činnosti, případně věcem, se minula na kilometry svému cíli.
„Maroušek lezec, vlastní archiv“
Bývaly doby, kdy ráno před školní výukou jsem se topil v bazénu a po škole šel na atletiku, nebo čutal do meruny za místní kutálku. Neminulo mě také běhání po lese a hledání lampiónů, neboli orientační běh končící občas ztrátou sebe samého. V samotném životopisu by neměly chybět i mé studijní úspěchy. Dá se říct, že byly více jak výrazné. Jako chovanec základní školy jsem putoval v podobě horkého bramboru po čtyřech školách, než mě dokázali vyexpedovat s dokončeným základním vzděláním. Následující průmyslovka, která převyšovala výrazně mé možnosti, ukázala blahosklonně přívětivou tvář a především za účast, při třetím pokusu získat maturitu, mě nakonec obdarovala středoškolským titulem. Další vyšší vzdělání vždy skončilo v křeči se stejnou odpovědí, kde není nic, ani čert nebere.
"Mára středoškolák, vlastní archiv"
Pak následoval pracovní proces, který jsem po sedmi letech opustil z pozice obchodního šéfa pražské pobočky. Dobrovolně jsem zahodil vydupané jistoty včetně odznaků moci v podobě pracovního postavení, auta, jistého platu, telefonu, kravaty a naleštěné obuvi. Jediná vidina této změny bylo přetočení poměru volného času versus pracovní týden. Čili víkendově makat a pět dní si užívat. Jelikož žádný zaměstnavatel pro moji filozofii neměl dostatek pochopení, ocitl jsem se na dlažbě. Hlavní motto, které znělo pro danou chvíli: „Co jediné můžu propásnout, je čas, nedá se vrátit ani koupit.“
"Blažená spokojenost, foto: Pavel Žofka"
Pro volnost rukou, abych mohl dělat, co si vysním a nehcípl přitom hladem, jsem rozjel pidifirmičku s jedním direktorem a zaměstnancem v jedné osobě. Další aktivitou přispívající na obživu se stalo psaní, focení, filmování a přednášky. Příběhy sepsané do článků a filmové materiály pořízené při výpravách je deviza, kterou nabízím jako protihodnotu, pro podporu k realizaci „smysluplných projektů“.
„Foťák v akci, vlastní archiv"
Co se týče samotného lezení, tak mohu říct jediné, měl jsem a zatím stále mám obrovské štěstí na lidi. Z „parťáků“, které přivál vítr ze skal, se staly pilíře i pro můj běžný život. Právě díky přátelskému prvku, jež doprovázel mé kroky, nedokážu zařadit sápání po šutrech, nebo brouzdání v chladivých horách do škatulky sport, ale jako bližší přívlastek bych dal životní styl. Tím nechci naznačit, že lezení má proti jiným sportovním aktivitám nějaký hlubší oduševnělý význam. Chraň bůh. Jedná se o čistokrevné sobectví. Nicméně rozdíl spočívá v extrémním a dlouhodobém tlaku, kde za chybou číhá jen smrt. Vzájemné pouto důvěry vybudované právě na zážitcích, kde potřeba jeden druhého, jsou více než jen přátelstvím, ale nutností. Některé okamžiky, které naskládá osud znamenají několikadenní boj o záchranu. Vůbec nejde v tom momentě třeba o vysněnou touhu, tudíž dolézt na vrchol, ale zcela o triviální drobnost, jako je přežít. Pak již neexistuje probudit se s náladou, že dnes nemáte fazónu, nohy, ruce bolí, chuti se nedostává, s tím můžete jít akorát k šípku. Nikdo nikde a pomoci není dovolání. Z rozjetého vlaku nelze vyskočit, pakliže nemáte v úmyslu rozsekat se v zatáčce. Cíl je až konečná. Tudíž se ptám sám sebe, je to sport, nebo hra s osudem? Pro správnou rovinu použiji jedno trefné přirovnání: „Lezení a především v horách je pro naprosté masochistické kretény.“ Čistá syrová pravda. I s touto znalostí, o které vím, nedokážu naprosto nic dělat, jelikož je to pro mě ventil, jak dosáhnout na tomto světě blažené spokojenosti. Takže, co jsem kdy vylezl doma nebo ve světě, není jen dílem spojenců touhy a dovednosti, ale především štěstí na super lidi, které jsem při svém běhu potkal…
"Parťákovi musiš věřit, vlastní archiv"
Bydlím v centru Prahy, kde žiji na psí knížku s „božskou“ Klárou alias Kájou, která za ta léta přečkala nespočet výprav a stále se dokáže na mě usmívat. Jsem také „taťulda“ od Viktorky, která se stala mým největším životním překvapením. Zeměkoule se od 1. července 2010, kdy přišla na svět, začala otáčet o řád rychleji. Z milenky Kláry se stala matka a já dostal úlohu otce. Pakliže shrnu své dosavadní konání, Tak „Vikuše“ je bezesporu největší úspěch mé dosavadní činnosti.
„Hrdý muž a božská Kája , vlastní archiv"
Expedice
Lezení má tu výhodu, že si člověk může vybrat z mnoha možností podle toho, kde chce lézt, jaké obtížnosti hodlá zdolat a kolik času této aktivitě může věnovat. Takže se může třeba škrábat po malých „bouldrech“ (přeloženo do češtiny – šutrech), což jsou několikametrové kameny, na kterých si užije pohybovou dovednost a natrénuje sílu. Pokud touží po atletickém zážitku, pak nabalí lano a hurá do vyšších stěn. Další alternativou může být Big Wall, čili lezení ve velkých stěnách, kde se dá při vertikálním výstupu prožít i týdny. No a hory, to je zase úplně jiný fenomén. Tam se musí využít všechny lezecké dovednosti včetně znalosti lezení v ledu. Všechno lezecké snažení tady, řádně dopepří nadmořská výška, chlad, žízeň, únava, strach a stres. Celý tento koktejl pak slibuje zaručeně silné zážitky. Nicméně nemohu říct, že bych hory upřednostnil před lezením na skalách. Mám rád celou škálu rozdílných poloh a přístupů, které dohromady tvoří jednu dokonale harmonickou mozaiku.
PRVOVÝSTUPY
Himálaj, Langtang Lirung (7227m)
- Cesta: Ondrova hvězda
- Výstup východní stěnou
- Délka výstupu 3200 m, převýšení 2700 m
- Vylezeno za 6 dní + 2 dny sestup
- Alpským stylem
- Spolulezec: Ondrej Húserka (tragicky zahynul 31.10.2024 během sestupu)
- Říjen 2024
Centrální Himaláj, Sura Peak (6764m)
- Cesta: Simply Beautiful
- Výstup severo-západní stěnou, obtížnost M6
- Délka výstupu 1500 m, převýšení 1300 m
- Vylezeno za 4 dny + 11 hodin sestup
- Alpským stylem
- Spolulezec: Matěj Bernát
- Květen 2023
- Cesta: Boys 1970
- výstup severní stěnou, obtížnost M6, WI6
- Délka výstupu 1200m,
- Vylezeno za 2 dny
- Alpským stylem
- Spolulezec: Radoslav Groh
- Srpen 2019
- Cesta: UFO line
- výstup severo- západní stěnou, obtížnost ABO
- Délka výstupu 2200m, převýšení 2100 m
- Vylezeno za 6 dnů
- Alpským stylem
- Spolulezec: Zdeněk Hák
- Květen 2019
- Cesta: Výpadek rozumu
- start ze Z stěny a dolez V vrcholovou hlavou, M6, WI 4+, 3+UIAA, ED+
- Délka výstupu 1600m, převýšení 1200 m
- Vylezeno za 3 dny
- Alpským stylem
- Spolulezec: Zdeněk Hák
- Květen 2018
Palmer Archipelago, Winkle Island, Monte Pižďuch (1000 m n.m.)
- Cesta: Bloody Nose
- JZ stěna ED+ (M4/WI5+ a v jednom místě 95°)
- Délka výstupu: 850m
- Vylezeno za 33 hodin
- Alpským stylem
- Spolulezec: Mirek Dub
- Leden 2018
Gasherbrum I. 8 080m n. m.
- Cesta: Satisfaction!
- JZ stěna, ED+ (M7, WI5+), sklon 70°
- Délka výstupu: 3000 m
- Vylezeno za 6 dní, 2 dny sestup
- Alpským stylem
- Spolulezec: Zdeněk Hák
- Červenec 2017
- ČHS ocenil jako výstup roku
Palmer Archipelago, Oblast Anvers Island, Monte Samila – 1500 m n.m.
- Cesta: Ohnivá lýtka Abdulova
- J stěna WI5, sklon 70°
- Vylezeno za 24 hodin
- Alpským stylem
- Délka výstupu 1700m
- Spolulezci: Vladislav Nosek, Vladislav Jošt
- Leden 2014
- ČHS ocenil čestným uznáním
Východní Himaláj, Oblast Kančendženga, Talung – 7343 m n.m.
- Cesta: Thumba party
- Severní pilíř M6, WI6
- Délka výstupu 2100m
- Vylezeno za 7 dní
- Alpským stylem
- Spolulezec: Zdeněk Hrubý
- Květen 2013
- Nominace na Piolet d´Or v kategorii výškového horolezectví
- ČHS ocenil jako výstup roku
Váchán, Údolí Ishmurch, Kohe Uparisina – 6260 m n.m.
- Cesta: Sweet 65
- SZ zářezem, WI5, sklon 70°
- Délka výstupu 1600m
- Vylezeno za 4 dny
- Alpským stylem
- Spolulezec: Jan Doudlebský
- Září 2008
- ČHS ocenil jako výstup roku
Karákóram – Charakusa Valley, Kapura Peak – 6200 m n.m.
- Cesta: Wild Wings
- Z vrchol, SZ zářezem, WI5+ M7, celkový sklon 70°
- Délka výstupu 1300m
- Vylezeno za 3 dny
- Alpským stylem
- Spolulezec: Jan Doudlebský
- Červenec 2008
- ČHS ocenil jako výstup roku
Garhwálský Himaláj, Mt. Meru – 6310 m n.m.
- SV stěna – 7a M5 80°
- Délka výstupu 2000m
- Vylezeno za 13 dní
- Alpským stylem
- Spolulezec: Jan Kreisinger
- Září-říjen 2006
- Oceněno čestným uznáním Golden Piton Awards časopisu Climbing Magazite (UK)
- ČHS ocenil jako výstup roku
Centrální Himaláj, Kyashar – 6750 m n.m.
- Cesta: Ramro Chaina
- JV stěna – M6+ WI6
- Délka výstupu 1900m
- Vylezeno za 5 dní do V sedla 6500m n.m.
- Alpským stylem
- Spolulezec: Jan Doudlebský
- Říjen – listopad 2005
Pamíro-Alaj, October – 3850 m n.m.
- Cesta: Otíkovo vítězství (Ochtakurova paběda)
- S stěna -7b A4
- Délka výstupu 750m
- Vylezeno za 5 dní
- Alpským stylem
- Spolulezci: David Šťastný, Otakar Vašek
- Červenec – srpen 2003
- ČHS ocenil jako výstup roku
Pamíro-Alaj, PIK 4810 – 4810 m n.m.
- Cesta: Otíkovy mokré sny
- SZ stěna – 7b+/7c
- Délka výstupu 1200m
- Vylezeno za 8 dní
- Alpským stylem
- Spolulezci: Václav Šatava, Pavel Jonák
- Červenec – srpen 2002
- ČHS ocenil jako výstup roku
Patagonia, Cerro Paine Grande 2460m n.m.
- Cesta: „Makarony Poritge Junction,,
- V stěna, 7a A3+
- Délka výstupu 1300m
- Vylezeno za 8 dní
- Alpským stylem
- Spolulezci: David Šťastný, Filip Šilhan
- Červenec – srpen 2000
- ČHS ocenil jako výstup roku
Karákoram, Amin Brak – 5 850 m n.m.
- Cesta: Czech Express
- Z stěna – 7b+ A3+
- Délka výstupu 1300m
- Vylezeno za 9 dní
- Alpským stylem
- Spolulezci: David Šťastný, Filip Šilhan
- Červen – červenec 1999
- ČHS udělil čestné uznání
OSTATNÍ VÝSTUPY
Východní Karákóram, Oblast Abruzzi Glacier, Gasherbrum I. 8 064 m n. m.
- Čtvrtý pokus o prvovýstup jihozápadní stěnou
- Díky nepřízni počasí uvězněni 8 dní ve výšce 7 700 m n. m.
- Spolulezec Ondřej Mandula
- Srpen 2016
Karákóram, Oblast Abruzzi Glacier, Gasherbrum I. 8 080 m n. m.
- Třetí pokus o prvovýstup jihozápadní stěnou
- Díky nepřízni počasí uvězněni 6 dní ve výšce 7 400 m n. m.
- Spolulezec Tomáš Petreček
- Srpen 2015
Východní Karákóram, Oblast Abruzzi Glacier
- Výprava: Never Stop Exploring– Gasherbrum I. 8 064 m n. m.
- Druhý pokus o prvovýstup jihozápadní stěnou
- Spolulezec Zdeněk Hrubý (7. 8. 2013 zahynul při sestupu)
- Srpen 2013
Himálaj, Nanga Parbat 8 125 m n. m.
- Výprava: Wild Choice Comeback - Nanga Parbat 2012
- Výstup na vrchol „Kinshoferovou cestou“ - výstup vede v levé části západní Diamirské stěny
- Vylezeno za 11 dní (od 5 800 m alpsky)
- Spolulezec Zdeněk Hrubý
- Červenec 2012
- ČHS ocenil výstup čestným uznáním
Himálaj, Nanga Parbat 8 125 m n. m.
- Výprava: Wild Choice - Nanga Parbat 2011
- Pokus Marka Holečka o sólový výstup na vrchol Nanga Parbatu jižní Rupalskou stěnou
- Výstup pro nepřízeň počasí ukončen 800 metrů pod vrcholem
- Účastníci expedice: Marek Holeček & Zdeněk Hrubý
- Červenec - Srpen 2011
Andy,Acocangua 6 962 m n. m.
- Cesta „Polským ledovcem“ – přímo
- Opakování
- Spolulezec Zdeněk Hrubý
- Únor 2010
Karákóram, Abruzzi Glacier, Gasherbrum I. - 8 068 m n. m.
- Cesta „Japonský kuloár“ z roku 1986
- Opakování
- SZ stěna
- Převýšení z BC 2 950 m
- Vylezeno za 4 dny
- Sólový výstup
- Hlavní vrchol 10. 8. 2009
Karákóram, Gasherbrum I. - 8 068 m n. m.
- JZ stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec Zdeněk Hrubý
- Srpen 2009
Centrální Himálaj, Kyashar - 6 750 m n. m.
- JV stěna – druhý pokus o prvovýstup
- Spolulezec Jan Doudlebský
- Říjen 2008
Karákóram, Gasherbrum - 7 970 m n. m.
- J stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec Jan Doudlebský
- Červenec 2007
Východní Himálaj, Talung - 7 340 m n. m.
- Z stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec Tomáš Rinn
- Říjen 2004
Karákóram, Amin Brakk - 5 800 m n. m.
- J stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec Tomáš Rinn
- Červen 2004
Západní Himálaj, Anapurna III - 7 400 m n. m.
- J stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec Tomáš Rinn
- Květen 2002
Patagonie, Fortaletza - 2 800 m n. m.
- JV stěna – pokus o prvovýstup
- Spolulezec Tomáš Rinn
- Leden 2002
Centrální Himálaj, Kyashar - 6 750 m n. m.
- V stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec David Šťastný
- Listopad 2001
Yosemite, El Capitan
- Cesta „El Ňiňo“
- Opakování
- Délka výstupu 900 m
- 13c
- Vylezeno za 3 dny, (lezeno na střídačku, nejtěžší přelezená OS délka 12c - T. Sobotka, ostatní těžší délky v AF stylu)
- Spolulezec Tomáš Sobotka
- Září 2001
Yosemite, El Capitan
- Cesta „Wyoming Sheep ranch“
- Opakování
- délka výstupu 900 m
- 10 A5+
- Vylezeno za 5 dní
- Spolulezec Tomáš Řehna
- Září 2001
Patagonie, Escudo - 2 600 m n. m.
- Cesta „The Dream“
- První opakování
- V stěna – 6b A4+
- Délka výstupu 1 200 m
- Vylezeno za 20 dní alpským stylem
- Spolulezci Tomáš Rinn a Tomáš Sobotka
- Leden - Únor 2001
- ČHS udělil čestné uznání
Patagonie, Fortaletza - 2 800 m n. m.
- JV stěna – pokus o prvovýstup
- Spolulezec Tomáš Rinn
- 2001
Alpy, Grandess Jorases
- Cesta „MacIntyre - Colton“ z roku 1976 od Colton/MacIntyre
- Opakování
- S stěna - ED2 A1 VI/6 90°
- Délka výstupu 1 150 m
- Vylezeno za 3 dny
- Spolulezec Tomáš Rinn
- Únor 1998
Garhwal, Mt. Meru - 6 310 m n. m.
- S stěna - pokus o prvovýstup
- Spolulezec Filip Šilhan
- Červenec 1997
Alpy, Grandess Jorases
- Cesta „Manitua“ z roku 1991 od Svetičič
- Opakování
- S stěna - 7+ A3+ 70°
- Délka výstupu 1 150 m
- Vylezeno za 6 dní alpským stylem
- Spolulezec Tomáš Rinn
- Červen 1997
- ČHS ocenil jako výstup roku
SPORTOVNÍ LEZENÍ
Ocenění
2024
Marek obdržel hlavní cenu za přednášku na Mezinárodním festivali alpinismu v Praze. Jednalo se o cenu diváků.
Nejlepší české horo/lezecké počiny roku 2023 byly vyhlášeny v rámci Slavnostního udílení cen ČHS - Výstupů roku - na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují. Zabodoval Marek Holeček s Matějem Bernátem, kteří dostali první místo v kategorii hory a velehory.
MČ Praha 9 uděluje Cenu starosty MČ Praha 9 (dále jen cena starosty) jako morální ocenění zpravidla občanům MČ za významné počiny zejména v oblasti kulturní, sportovní, sociální, vzdělávací, volnočasových aktivit apod.
2022
Mára Holeček: Dotknout se „horo-lezecké“ duše
Co nás žene vzhůru a co hledáme za odpověď na vršku. Kde jsou hranice našich dovedností i představ. Jsme individualisté, sólisté, kámoši na laně, anebo jak to vlastně je. Nakolik nás ovlivňují předchozí generace lezců. Svazují naše rozhledy, zavazují nás, či můžeme v nich hledat inspiraci. Odpovědi, obrázky a filmové šoty…
Ocenění zázemí každého výkonu v horách.
Film se nebrání ani kladným, ani záporným emocím, které může chování hlavního hediny vzbuzovat a ukazuje, že za každým sportovním výkonem stojí podporující rodina a zázemí přátel.
2020
Výstupy roku 2019 byly udíleny za období od 1.1.2019 do 31.12.2019, s vyhlášením 7. února 2019 v Liberci - Bedřichově, při příležitosti Jizerské padesátky.
Velehora nad 6 000 m n.m.
Výstup roku - Marek Holeček, Zdeněk Hák, prvovýstup "Ufo Line" na Chamlang (7319 m n.m.), ABO, alpským stylem. Osm dní trvající výstup severozápadní stěnou, Himálaj, Nepal, 23.5.2019
Výstupy roku 2019 byly udíleny za období od 1.1.2019 do 31.12.2019, s vyhlášením 7. února 2019 v Liberci - Bedřichově, při příležitosti Jizerské padesátky.
Velehory nad 6 000 m n.m.
Čestné uznání – Marek Holeček, Radoslav Groh, prvovýstup „Boys 1970“ na Huandoy Norte (6 397 m n. m.), M6, WI 6, 1200m, alpským stylem, 55 hodin, dva bivaky. Cesta byla vytyčena na počest československé expedice Peru 1970; Cordillera Blanca, Peru, srpen 2019.
2019
Na stupních vítězů v soutěži Horolezec roku Adama doprovodili dva čeští borci, o kterých se mluví, stejně jako o něm, i daleko za českou kotlinou – Mára Holeček (2. místo) a Zdeněk Hák (3. místo). Této dvojici se podařil výstup světové úrovně, když zvládli prostoupit severozápadní stěnu 7321 m vysoké nepálské hory Chamlang po cestě UFOline (ABO: M6, WI5, 2500 m). Mára k tomu pak ještě přidal další prvovýstup „Boys 1970“ (M6, WI6, 1200 m) na Huandoy (6360 m), který v Peru uskutečnil s Radoslavem Grohem.
Na 36. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují účinkoval Maara jako hlavní host festivalu. V pátek večer se zůčasnil debaty k oscarovému filmu Free Solo a v sobotu přednesl v kině svoji přednášku. Z festivalu si odnesl, kromě spousty zážitků i ocenění, tak zvaného "Boryše", za sportovní výkon.
Výstupy roku 2018 byly udíleny za období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2018, s vyhlášením 8. února 2019 v Liberci, při příležitosti Jizerské padesátky.
Hory pod 6 000 m n.m. ledovcový, mixový charakter
Výstup roku - Marek Holeček, Miroslav Dub, prvovýstup „Bloody Nose“ na dosud nezlezený vrchol Monte Pižďuch (1 000 m n.m.) JZ stěnou, ED+ (M4/WI5+, v jednom místě 95°), 850 m za 33 hodin; Palmer Archipelago, Winkle Island, 1.1.2018.
Výstupy roku 2018 byly udíleny za období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2018, s vyhlášením 8. února 2019 v Liberci, při příležitosti Jizerské padesátky.
Velehory nad 6 000 m n.m.
Čestné uznání - Zdeněk Hák, Marek Holeček, prvovýstup „Lapse Of Reason“ na Kyazo Ri (6 120 m n.m), M6, WI4+, 3+ UIAA, ED+ alpským stylem; Himálaj, Nepál, 28.5.2018.
2018
Marek rozjel svou pověstnou živelnou show – letos se stejným názvem, jaký má jeho nová kniha Dotknout se nebe. S pověstnou dávkou vtipu a nadhledu povyprávěl o posledních parádních prvovýstupech alpským stylem. Do třetice všeho dobrého – Mára si v neděli převzal třetí plaketu! Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne. Takový hattrick na MFA ještě neměli.
Peter Habeler společně s organizátory MFA předal ocenění Horolezec roku 2018. Komise sestavená ze společnosti ALPY a zástupců odborných medií z oblasti alpinismu (časopisy lidé&HORY a Everest, webové portály Lezec.cz a Horyinfo.cz) udělili stejně jako ve všech dosavadních ročnících soutěže (vyhlašována od roku 2010) plaketu Markovi Holečkovi za druhé místo.
Stříbrný medailista soutěže Horolezec roku 2018 si na Mezinárodním festivalu alpinismu převzal od legendárního P. Habelera a R. Schauera krásnou trofej Pražský křišťálový cepín 2018 za přínos k rozvoji alpinismu.
Historický úspěch pro Česko a české horolezectví
V sobotu večer 22. září proběhl galavečer v Ladeku Zdrój (Pl), při příležitosti předání cen Piolets d´Or, neboli „Zlatých cepínů“. Jedná se o celosvětové vyhlášení nejlepších horolezeckých výstupů z minulého roku. A naši byli u toho. Respektive hned dvakrát. Mezinárodní porota vybrala do širší nominace dva České prvovýstupy a to z Pákistánu a z Antarktidy.
V pátek 16. 2. 2018 byly v sále Oblastní galerie v Liberci vyhlášeny Výstupy roku Českého horolezeckého svazu.
Podle očekávání byla nejvyšší možná ocenění, Výstupy roku s hvězdičkou, uděleny za dva výkony. V kategorii Velehory nad 6000 m n.m., za prvovýstup na osmitisícovku Gasherbum I., alpským stylem si ocenění převzala dvojice Marek Holeček a Zdeněk „Háček“ Hák.
2017
V sobotu se pódium zaplnilo krásnými trofejemi z kamenictví Vorel, aby byly předány výhercům soutěží Výstupy Alpenverein 2017 a Horolezec roku 2017. Titul Horolezec roku získal již po osmé v řadě a zcela zaslouženě Adam Ondra. Na stupních vítězů v soutěži Horolezec roku ho doprovodili hrdinové z Gasherbrumu I –Mára Holeček a Zdeněk Hák. Porotu soutěže tvoří oba organizátoři soutěže: společnost ALPY a časopis lidé&HORY, dále časopis Everest a internetové portály Lezec.cz a Horyinfo.cz.
Do světové alpinistické špičky bezesporu patří i Mára Holeček, který celý čtyřdenní maraton v Národním domě na Smíchově uzavřel přednáškou o své cestě horolezeckým životem zakončenou famózním prvovýstupem alpským stylem v jihozápadní stěně osmitisícového Gasherbrumu I. To nejlepší na konec? Dle reakcí plného sálu a faktu, že si Mára odnesl i Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne, nezbývá než odpovědět: ANO!
Na 12. ročníku festivalu získal HLAVNÚ CENU VHN 2017 český horolezec MAREK HOLEČEK, ktorý tento rok zavŕšil svoje úsilie o prvovýstup na osemtisícovku Gasherbrum I. V slovenskej premiére uviedol v Nitre svoju prednášku „Satisfaction!“ o genéze nového prvovýstupu alpským štýlom na „Krásnu horu“.
2015
2014
Český horolezecký svaz udělil čestné uznání Markovi Holečkovi, Vladimíru Noskovi a Vladimíru Joštovi za prvovýstup v horách pod 6000 m n.m. v roce 2014. Jednalo se o prvovýstup alpským stylem, s názvem cesty "Abdulova ohnivá lýtka" na Monte Samilu na Antarktidě.
Nominace na hlavní cenu Piolets d´Or 2014 (F & I) za prvovýstup na Talung (7348m n.m.), Nepal. Spolulezec Zdeněk Hrubý. Zlatý cepín (francouzsky: Piolet d'Or) je nejprestižnější mezinárodní ocenění horolezců vyhlašované Francouzi od roku 1991 (udíleno 1992). Marek byl nominován spolu s dalšími čtyřmi nejvýznamnějšími výstupy toho roku.
2013
Společnost ALPY, redakce časopisu lidé a HORY a Rakouský alpský spolek (OEAV) udělili Markovi Holečkovi diplom za nejlepší výstup v horách nad 6000 m v roce 2013. Ocenění bylo uděleno za prvovýstup na Talung (7343 m n.m) s lezeckým partnerem Zdeňkem Hrubým.
V neděli 25. 8. 2013 byly v závěru Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Výstupy roku 2013.
V kategorii Hory nad 6000 m n.m. byl Výstup roku udělen Marku Holečkovi a Zdeňkovi Hrubému za prvovýstup severozápadním pilířem Talungu (7.349 m n.m.), který uskutečnili letos v květnu. Alpský styl, obtížnost M6+, WI6. Zdeňku Hrubému bylo ocenění uděleno in memoriam, neboť v srpnu zahynul při pokusu o prvovýstup na Gasherbrum I.
Po desáté se sešli nejvýraznější Češi roku ke společnému focení na jubilejním fotoprojektu MF Dnes. Třicítka osobností, které za sebou letos zanechaly výraznou stopu, se společně vyfotila v prostorách pražského letiště Václava Havla.
2012
Vítězem kategorie dokumenty se stal snímek ČT Chytnout nebe za kšandy. Verbální osobní výpověď špičkového horolezce spolu s jeho záběry pořízenými na místech, kam mohl jen on, a se záběry objektivními dává tomuto dokumentu ne zcela všední podobu, režie Karel Jonák
2009
Cena poroty Marku Holečkovi za neformální komentář a kameru v extrémním prostředí, jak se projevily ve filmu "Dotknout se nebe". Režie: Karel Jonák, ČT
Český horolezecký svaz udělil Marku Holečkovi a Janu Doudlebskému ocenění za 2. místo v soutěži Sportovní výkon roku 2008 v kategorii alpinismu. Ocenění se uděluje za uskutečnění projektu Devold Triple North Walls.
2006
Čestné uznání Golden Piton Awards 2006 (GB) za prvovýstup na Meru Central (6310 m n.m.), Indie. Jeden z nejpopulárnějších časopisů na světe americký Climbing uMagazine udělil čestné uznání za český výstup Marka Holečka a Jana Kreisingera “Filkův nebeský smích” na Meru Central (6310m) v Indii.