Ročenka Českého horolezeckého svazu 2018

Ročenka Českého horolezeckého svazu 2018
18/03/2019 15:22

Významná ocenění pro české lezce a horolezce
Nejvýznamnějším dnem českého horolezectví v roce 2018 bylo 22. září, kdy byla v polském Ladeku, poprvé mimo tradiční Francii a Itálii, slavnostně udělena prestižní horolezecká ocenění - Piolets d’Or neboli Zlaté cepíny za rok 2017. Držiteli Zlatých cepínů se stali Marek Holeček a Zdeněk Hák, které mezinárodní porota ocenila za jejich prvovýstup na Gasherbrum I, který uskutečnili na přelomu července a srpna 2017 a nazvali jej „Satisfaction!“. Cesta s obtížností ED+ zvládnutá alpským stylem, pojmenovaná na památku Zdeňka Hrubého, už byla oceněna v anketě ČHS - Výstup roku s hvězdičkou za rok 2017. Velké gratulace oběma, i proto, že se jedná o historicky první Zlaté cepíny pro horolezce z České republiky. Oba aktéři se rozhodli společnou cenu věnovat Českému horolezeckému svazu.
Neméně významné ocenění získal Adam Ondra, který se stal již popáté držitelem ceny pro nejlepšího skalního lezce. Tuto cenu, v roce 2018 s názvem Wild Country Rock Award, převzal 27. července 2018 v Arcu u příležitosti Rock Masters Festival. Ocenění mu bylo uděleno především za cestu „Silence“, první 9c na světě, které se Adamovi podařilo přelézt v září 2017, i za prvovýstupy za 9b  a první přelez cesty 9a+ stylem flash. A ocenění třetí, tentokráte tuzemské: Český olympijský výbor udělil na základě rozhodnutí olympioniků a dalších významných sportovců Adamu Ondrovi Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za „Silence“. Za ČHS dodáváme, že cesta je Adamovým autorským projektem a dostal za ni ocenění Výstup roku ČHS 2017 s hvězdičkou
Velehory a hory
Mára Holeček se spolulezcem Mírou Dubem zahájili rok prvovýstupem v Antarktidě, výstup JZ stěnou „jejich“ tisícimetrového kopce Monte Pižďuch se jmenuje „Bloody Nose“, má obtížnost ED+ (M4/WI5+, v jednom místě 95°). Ocenění ČHS – Výstup roku 2018. Mára, tentokráte se Zdeňkem „Háčkem“ Hákem vytvořili na konci května prvovýstup na nepálskou šestitisícovku Kyazo Ri (6 186 m n. m.), který nazvali „Lapse of Reason“; obtížnost M6, WI 4+, 3+ UIAA, ED+; alpským stylem. Marek o prvovýstup na Kyazo Ri usiloval již před rokem, pokus však musel předčasně ukončit kvůli zdravotním problémům tehdejšího spolulezce Jána Smoleně. Šest členů Nanga Parbat Czech Expedition 2018 - Pavel Kořínek, Pavel Bém, Radek Groh, Tomáš Kučera, Pavel Burda a Lukáš Dubský – vystoupilo 20. července „Kinshoferovou cestou“ na Nanga Parbat (8 126 m n. m.). Doplnili tak pětici českých horolezců, kteří na vrcholu této významné osmitisícovky stanuli před nimi (J. Rakoncaj,J. Nežerka, R. Jaroš, M. Holeček  a Z. Hrubý). Nanga Parbat v srpnu nepustil k vrcholu Marka Holečka s Tomášem Petrečkem, jejichž cílem byl prvovýstup Rupálskou stěnou, o který Mára opakovaně usiluje. Marek s Tomášem ukončili svůj pokus cca 300 metrů pod vrcholem kvůli silnému větru a po dalších dvou bivacích sestoupili do základního tábora.

DALŠÍ FOTOGRAFIE