Premiumsports.cz, Horolezci Holeček a Háček se chystají na prvovýstup Chamlangu

13/05/2019 14:52

Horolezci Holeček a Háček se chystají na prvovýstup Chamlangu
Čeští špičkoví horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák chtějí v úterý vyrazit do dvoukilometrové severozápadní stěny nepálského štítu Chamlang (7319 m n. m.). Na horu v zóně himalájské osmitisícovky Makalu půjdou alpským stylem a po Gasherbrumu I (8080 m n. m.) a Kyajo Ri (6186 m n. m.) by to měl být jejich třetí společný unikátní prvovýstup.
Po aklimatizaci a “tréninkovém” výstupu na okolní horu Mera Peak (6476 m n.m.) čekali “Mára” s “Hookem” v základním táboře na zlepšení počasí. “Čekáme na póčo, které se v úterý snad umravní. Do té doby vyplňujeme čas různými úkoly, které jsou více méně trochu vynucené. Třeba chodíme po okolních horách, přičemž každá z nich je větší než Elbrus,” psal v pondělí přes satelitní telefon Marek Holeček.
"Je to úchvatná a zároveň mrazivá podívaná”, popisoval stěnu Chamlangu Holeček a zmínil i fakt, že se o výstup nedávno marně pokoušela velká skupina slovinských horolezců, kteří se čtyři týdny neúspěšně pokoušeli prostoupit více než dvěma kilometry nebezpečné stěny.
"Večer zalezeme, každý do svého bivakovacího pidi-stanu a ještě si chvilku přes tenké stěny vyprávíme. Já si pak čtu do příchodu vysvobozujícího spánku a Hook poslouchá na MP3 zlatého Káju a Holky z naší školky. Svým způsobem náramný klídek a pohoda bez lidí a bez rozptylovadel civilizace. Přesto spánek je neklidný, zatížený nadcházejícími dny, jenž pohodě budou na světelné roky vzdálené,” popisoval poslední hodiny před výstupem Mára Holeček.
Petr Pravda

www.premiumsports.cz

DALŠÍ FOTOGRAFIE