Lidovky.cz, Expedice Nanga Parbat: Jsme přivázaní ke skále, píše Holeček. Vichr jim neumožnil pokračovat

02/09/2018 21:35

Expedice Nanga Parbat: Jsme přivázaní ke skále, píše Holeček. Vichr jim neumožnil pokračovat
Česká expedice strávila další noc v Rupálské stěně jedné z nejméně vyzpytatelných himalájských osmitisícovek. V neděli se dvojice Marek Holeček a Tomáš Petreček chtěla pokusit dosáhnout vrcholu hory Nanga Parbat. Podle zpráv to ale vypadá, že kvůli silnému větru stále zůstávají ve stanu.
„Včera (v pátek)jsme po velkých útrapách dolezli do HadWall (vrcholová hlava té hory v horolezeckém žargonu - poz. red.). Těžkým lezením ve skále a ledu. Našli jsme novou linií, tak snad bude průchozí,” napsal pro Lidovky.cz v noci se soboty na neděli Marek Holeček.
Výprava strávila další krušnou noc ve stěně. „Samotný bivak je hrozný, drobounký ušlapaný ostroh vybíhající od stěny nad údolí. Stan na něm připomíná na všechny strany přetékající kaši. V noci při vichru začal stan sjíždět k jedné straně,” popisuje Holeček, který se se svým horolezeckým parťákem pokouší horu zdolat novou cestou. Pro výstup si vybrali Rupálskou stěnu, která se svými čtyřmi kilometry výšky dominuje světovým tabulkám.
„Naštěstí jsme ve stanu přivázaní ke skále (lezci nocovali v sedácích - pozn. red.). Dnes pokračujeme k vrcholu, dobití na těle, ale stále ještě s chutí,“ uvedl pro Lidovky.cz Holeček, který odhaduje výšku bivaku na 7 800 metrů nad mořem. Vrchol je ve výšce 8 126 metrů. Pak Čechy čeká ještě neméně náročný sestup.
Později odpoledne dorazily z Nanga Parbat nové zprávy. Podle předpovědi foukal na místě vítrrychlosti až 100 kilometrů za hodinu a dvojice českých horolezců tak zůstala uvězněná na skále.
Česká expedice vystupuje na vrchol alpským způsobem, tedy bez použití kyslíkových přístrojů a bez využití předem připravených fixních lan. 

www.lidovky.cz