Lidé a hory 3/2021, Nová cesta SZ stěnou Baruntse - Mára Holeček a Radek Groh

Lidé a hory 3/2021
22/06/2021 08:59

Nová cesta SZ stěnou Baruntse - Mára Holeček a Radek Groh
Mára Holeček a Radek Groh úspěšně zvládli výstup novou cestou severozápadní stěnou Baruntse ( 7162 m). Po výstupu na vrchol začali z důvodu velmi nepříznivého počasí hned sestupovat. První bivak pod vrcholem museli zřídit za "pekelného" počasí v 7000 metrech. "Máme toho dost!" napsal na Facebook promočený a zmrzlý Mára. Zpráva ze satelitního telefonu z 25.5.2021 byla výstižná: "Peklo na vrcholu. Prolezli jsme s Ráďou kolem 16:00 hodiny novou cestu SZ stěnou a o pár minut později i přes vršek Barušky. Ani jsme se nefotili, žádné projevy radosti a hned jsme pokračovali dál, dokud nám pekelné počasí dovolilo sestupovat. Šestý bivak nenechal na sebe dlouho čekat a máme ho někde kolem sedmi tisíc. Uléháme v mokrých věcech do úplně nachcaných spacáků, přičemž se modlíme, aby zítra aspoň chvilkama bylo vidět na sestup do údolí. Máme toho dost! Maara"
Oba byli uvězněni několik dní ve výšce okolo 7000 m. Teprve v sobotu 29.5.2021 se počasí vylepšilo. V sobotu 29.5. 2021 Mára na FB napsal: "Slezli jsme dneska 1100 m ve strašném lavinovém sněhu. Podařilo se nám dostat do pohodového terénu. Snad zítra poletíme heli potvorou do Lukly, abychom stihli odlet z Káthmandu domů. Z BC nám totiž už asi všechno odnesli, včetně jídla. Další promrzlá noc před námi."
V neděli 30.5.2021 Mára na svém FB uvedl následující příběh z Káthmandu: "Celé lezení nebylo nic proti návratu do Káthmandu. Tady teprve začíná ten správný zážitkový poukaz do loterie přežití. Předesílám, že mi nic není, avšak doba je zvláštní. Nejprve mě po přistání s helikopotvorou odvezli na "mezinárodní" kliniku jakožto procesní záležitost, ze které nelze utéct. Tam mi třikrát odebrali krev, takže mě regulérně vykrvili. Pak tentgenovali a následně vyhodnotili, že potřebuji kyslík, pak jsem dostal 1000 prášků. Takže jsem se mávnutím proutku mohl z fleku stát distributorem drog. Když jsem je odmítl žrát a cokoli s nimi dělat, dospěli k hodnocení, že jsem na hlavu a s jistotou umřu. Však se slovy, že to risknu mě houkačka vezla liduprázdným městem rychlostí F1 zpět na můj Buby hotel. Nicméně "Nebeská past", tak se jmenuje naše nová cesta na "Barušku", slaví světový úspěch. Jediné co to kalí je fakt, že zatím nemáme letenku domů. Asi budeme muset dojít pěšky. Maara"

DALŠÍ FOTOGRAFIE