Idnes.cz, Jako kdyby vyhrál Oscara. Holeček převzal prestižní ocenění horolezců

26/09/2018 12:28

Jako kdyby vyhrál Oscara. Holeček převzal prestižní ocenění horolezců
Loni jako vůbec první horolezci zdolali alpským stylem jihozápadní stěnu jedenácté nejvyšší hory světa a třetí nejvyšší hory Pákistánu - Gašebrum I. O víkendu se za tento počin dočkali ocenění. Marek Holeček spolu se Zdeňkem Hákem přezvali cenu Zlatý cepín, která se uděluje za nejlepší výstupy za uplynulý rok. Jako první Češi v historii.
Napsali horolezeckou historii.
Bylo to poprvé, co byl v anketě oceněn český výstup.
Do širší nominace vybrala mezinárodní porota dva české prvovýstupy, a to z Pákistánu a z Antarktidy - Zdeněk Hák a Marek Holeček & Miroslav Dub, Marek Holeček.
Z hlavní ceny se nakonec radovali Holeček s Hákem za prvovýstup alpským stylem na Gašebrum I (8 080 m. n. m.) po jihozápadní stěně.
Na cenu Piolets d´Or už byl Holeček jednou nominován spolu se Zdeňkem Hrubým. Ve francouzském Chamonix na ně ale v roce 2014 zbyla jen bramborová cena za prvovýstup na nepálský Talung ve východní Himálaji.
Letos už se Holeček spolu s Hákem dočkali.
Během ceremoniálu v polském Ladeku Zdrój vystoupal na pódium Holeček spolu se svou dcerou. Hák kvůli nemoci chyběl.
Cenu českému horolezci předávala polská legenda Krzysztof Wielicki, který je znám svými zimními výstupy na osmitisícové vrcholy - a to i včetně Everestu.
„Nejedná se jen o pohlazení za výkon nás dvou se Zdendou, ale i historické ocenění českého alpinismu, na kterém jsme mohli vyrůst. Děkuji všem našim lezeckým předchůdcům, kteří nám prošlapali cestu a předali kodex, jenž nás směřoval správným směrem,“ prohlásil za oba Holeček. 

www.idnes.cz

DALŠÍ FOTOGRAFIE