Horyinfo.cz, Devold Triple North Walls

11/11/2008 19:07

Devold Triple North Walls, tisková konference

Marek Holeček a Honza Doudlebský na tiskovce svolané firmou Devold předvedli ukázku svého nového filmu ze dvou úspěšných prvovýstupů a jednoho "pytle".
Protože většinu faktů kolem expedice Triple North Walls čtenáři již znají z výborných Márových článků, pokusím se postupně zprostředkovat věci, které v nich ještě nebyly a zajímavé citáty. Celou tiskovku si můžete poslechnout ze zvukového záznamu - odkaz na něj je na konci článku, stejně tak jako odkazy na ostatní články týkající se této trojexpedice. 
Mára: "V Kábulu jsme vysoupili do zmučený země, Afghánistánu. Očekávali jsme, že tam bude napjatá situace, ale je to slabý slovo. A nedokážu říct, jestli bych se mohl přiřadit na stranu našeho pohledu, který je tady mediálně tlačen, jak jsou tam lidi zvrácení a krvelační a jdou nám po krku. S tím se dá asi těžko souhlasit, když tu zemi navštívíte. Myslím, že invaze, která tam teď je, je hodně neprospěšná, jak pro ty lidi, tak ve finále i pro nás ..."
".... Nádhernej zážitek, už bych ho snad ani nechtěl opakovat, co se týče přepravy, kdy jsme museli být zahalení. Vypadali jsme jako bábušky v těch jejich "šilotombónech", na hlavě hadry, aby nás náhodou někdo nedekoval jakožto bílý příslušníky nějaký armády a aby nám neustřelil zadnici..."
Menší rozhovor jsem v rámci tiskovky udělal s Honzou Doudlebským: 
Honzo, viděl jsem ve filmu, jak jsi v traverzu Uparisíny oklepával sníh z bot. Používáš takovou tu gumovou vložku do maček?
Používám, ale tentokrát jsem ji zapomněl. Mám ji doma, dokonce tři kusy.
Když jste slaňovali z Kyasharu, používal jsi prusíky na jištění při slaňování, nebo jsi držel lano jen v těch bolavých rukách?
Ne, nepoužíval jsem prusíky, já je ani nemám.
Hlas z publika: A umíš to?
No, viděl jsem to na fotce...
Já jen, že to Reverzo, co používáš, jede samo o sobě dost rychle...
Já jsem chtěl rychle dolů.
Nosíš s sebou na túry klíč na utahování maček?
Mám je s sebou, i náhradní šrouby. Při zatloukání skob se mi povolovalo kladivo, tak jsem ho vždycky utahoval po nějakých 1500 metrech lezení. Oni dělají jeden imbus, který má na jedné straně rozměr na mačky a jeden na cepíny a kladiva.
Používáš na mačkách vepředu monohrot, nebo dva hroty?
Já mám takovou teorii, že je lepší mít jeden tupej hrot, než dva, protože ten jeden tupej hrot vždycky spíš někam zakopneš.

DALŠÍ FOTOGRAFIE