CNN Prima News, Holeček po záchraně: Zhubl jsem 11 kilo. V nemocnici mysleli, že bude po mně

02/06/2021 22:52

Holeček po záchraně: Zhubl jsem 11 kilo. V nemocnici mysleli, že bude po mně
Na čtyři dny uvěznila sněhová bouře české horolezce Marka Holečka a Radoslava Groha na himálajské sedmitisícovce „Barunce“. Nyní už jsou zpátky v hlavním nepálském městě Káthmándú a čekají, až se budou moci vrátit zpátky do Čech. Holeček poskytl CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor.
„Letecká společnost nám naše letenky zrušila, respektive je rozprodala za větší peníze. Kolem 3. června bychom se snad mohli konečně vypravit do Čech. Po domovu už smutním,“ přiznal v pořadu Interview Speciál Holeček.
Na rodinu se prý už moc těší. „Rodina pro mě představuje ostrov uprostřed chaosu. Nemohl bych si dovolit dělat ty svoje výmysly, kdybych neměl jistotu, že tam na mě čeká rodinný krb a zázemí,“ doplnil horolezec.
Po návratu do Čech ho prý čeká dvouměsíční rekonvalescence. „Obvykle trvá stejně dlouho jako samotná výprava. Minimálně měsíc a půl mi bude trvat, než se dám zase do pohody, a další měsíc, než naberu síly,“ prozradil.
Holeček má za sebou více než 40 výprav, zasypán několik dní pod sněhem tak nebyl poprvé. „Počasí nás doběhlo, to však neznamená, že bychom něco podcenili, nebo že by šlo o logistickou chybu. Vždy jdeme na výpravu s nějakým předpokladem, ale několik dní dopředu nemůžete nikdy vědět, jaké bude počasí,“ vysvětlil Holeček.
Vypadám jako reklama na smrt
Na himálajské sedmitisícovce Baruntse, českými horolezci přezdívané „Barunka“, strávili čtyři dny. Stan si museli rukama vyhrabávat ze závějí čerstvě napadaného sněhu. „Není to poprvé, abych někde zůstal zapadlý. Avšak zde byla vysoká nadmořská výška, kde člověku strašně rychle odchází energie a nemá ji jak doplňovat. Je promrzlý a mokrý. Cítí se zoufalý, protože ať se podívá napravo, nalevo, dopředu nebo dozadu, nikde nic neuvidí,“ popsal horolezec.
A přesně v takových podmínkách byli Holeček s parťákem Grohem uvězněni a čekali, až se počasí umoudří. „Ve chvíli, kdy se počasí změní, musí být člověk dostatečně připravený a něco ze sebe vydat. Musí být psychicky v pohodě a chtít. Udržet si ten zbytek energie, aby byl schopný dokončit únik,“ doplnil Holeček.
Komplikovaný sestup z himálajské sedmitisícovky zvládli v sobotu, kdy se jim podařilo sestoupit o 1100 výškových metrů do míst, odkud je mohla vyzvednout helikoptéra. Ta je přepravila do nemocnice v Káthmándú. Až na pár maličkostí jsou ale oba horolezci v pořádku.
„V nemocnici mi věnovali přemíru zbytečné péče. Člověk se vrátí z výpravy pohublý, zhubl jsem 11 kilo. Vypadám jako pitomá reklama na smrt a do toho jsem si tím chladivým vzduchem spálil hrtan a nemohl mluvit. Lékaři na mě koukali jako na jasný případ, že za chvíli bude po mně. Chtěli mě zachránit a dát do kupy. Já ale chtěl z nemocnice co nejdříve utéct,“ dodal Holeček. Více již odkaz níže:

https://cnn.iprima.cz