35 let nevylezená hora i nový Everest. Tady chtějí čeští horolezci přepsat historii.
Nejlepší čeští horolezci mají za sebou kvůli pandemickým omezením chudý rok. Letos si ale chtějí vše vynahradit. Podívejte se, kam se chystají.
Marek Holeček (46) má za sebou v posledních letech hned několik pozoruhodných výstupů. V roce 2019 na připomínku tragicky zahynulé české výpravy z roku 1970 vylezl (společně s Radoslavem Grohem) na vrchol Huandoy Norte v Peru, za prvovýstup (společně se Zdeňkem Hákem) na horu Čamlang v Nepálu, kterou legendární Reinhold Messner označil za "umělecké dílo", zase letos dostali Zlatý cepín. Prestižní horolezecké ocenění přitom obdržel už podruhé, o dva roky dříve to bylo za prvovýstup na osmitisícovku Gašerbrum I. V roce 2020 se ale do žádných větších akcí nepouštěl. Jednak kvůli pandemii koronaviru, která podstatně omezila možnosti cestování, ale také kvůli zlomenině nohy, se kterou se po letní nehodě na motorce potýkal. A tak se letos především chystá dohánět resty. "Když to vezmu z hlediska priorit, tak první bude přežít, pak vše ostatní, co se tam ještě vejde. První výprava bude směřovat s jarním sluncem do nepálského centrálního Himálaje. Mám tam vymyšlenou parádní novou linii na krásnou horu, jejíž vrchol se samotného nebe dotýká. Její stěna z ledu a skály sráží v úctě pohled k zemi," poeticky líčí Holeček svůj první velký cíl. Na více než sedmitisícový vrchol, který údajně můžete nalézt na přiložené fotografii, by rád vystoupal s Radkem Grohem a Tomášem Petrečkem. Konkrétní název hory sice Holeček prozrazovat nechce, ale pokud jste na tom stejně jako premiér této země a chcete slyšet jméno, postupuje dle návodu na další stránce. U himálajské sedmitisícovky ale nezůstane. Další Holečkův cíl se nachází v pákistánském Karákóramu a tyčí se do výše 7821 metrů. "Je tam jeden špičaťák, který mi již léta nedá spát. Bodejť by ne, vždyť ta mrška, hora zlobivá, skrývá pod sukní spousty nezodpovězeného," říká "Mára". I v tomto případě ale jméno vrcholu raději sám nechce prozradit. "Vždyť trochu toho závoje tajemství je lepší, než odhalit naráz celou nahotu. Tím bychom totiž přišli o dráždivou předehru a to by byla škoda," tvrdí Holeček.
Na horu, která se dříve nazývala K1, plánuje výstup zcela novou cestou a samozřejmě alpským stylem, tedy bez návratů, bez pomoci fixních lan a kyslíkových přístrojů.
Návod pro nedočkavce: Pokud chcete "předehru" přeskočit, tak oba vrcholy prozradí Tomáš Petreček na další stránce této grafiky. Pokud se nechcete připravit o překvapení, raději ji přeskočte.
Věrným společníkem Marka Holečka bude v nové sezoně Tomáš Petreček (41), se kterým se chystá na oba zmiňované vrcholy. Společné lezení si vyzkoušeli už v minulosti při hledání nových cest na Nanga Parbat nebo Gašerbrum I. Petreček, který v civilním životě pracuje jako hasič v Opavě, se naposledy do velehor podíval v roce 2019, kdy kvůli špatnému počasí vzdal cca šest set metrů pod vrcholem K2. I odsud přitom měl dobrý výhled na Mašerbrum (7821 metrů), tedy onen karákóramský vrchol, o němž básní Holeček.
"My jsme kolem toho kopce docela často chodili, třeba při výpravě na K2 nebo Gašerbrumy. Je to zajímavý kopec, málo lezený, naposledy tam byl někdo snad před více než třiceti lety. Což je výhoda, protože určitě pod kopcem i ve stěně budeme mít klid. A samotná linie, kudy chceme lézt, je také moc pěkná," říká na adresu hory, kterou naposledy zdolala rakouská výprava v roce 1985. Druhá společná výprava, která míří na himálajskou Baruntse (7129 metrů), má pro Petrečka výrazně osobní rozměr. Před lety zde ve sněhové vánici zahynul Petrečkův kamarád Jakub Vaněk (a také jeho horolezecký partner Petr Machold)."Jedu tam i kvůli tomu, že v roce 2013 na téhle hoře zemřel můj kamarád Kuba Vaněk, takže to z mé strany bude určitá pieta," říká k pokusu o prvovýstup nepálské, dosud neprostoupené západní stěny.
Radoslav Groh (31), který se s Holečkem a Petrečkem bude na jaře pokoušet o prvovýstup v Himálaji, má na příští rok ještě jeden úchvatný cíl. Společně s Michalem Brunnerem a Jindřichem Hudečkem chce v září vylézt na třítisícovku Cerro Torre v Patagonii.
Výška vrcholu ale v tomto případě není to hlavní. Už při pohledu na fotografii obří žulové jehly je jasné, že nepůjde o snadný výstup, což ostatně Groh poznal při předchozích dvou pokusech. Odvážným horolezcům zde mimořádně komplikuje život silný vítr, který se sem od Pacifiku žene, nad ledovým polem Hielo Continetal se ochladí, a pak tvrdě naráží právě na stěny Cerro Torre. "Panuje zde extrémně nepříznivé počasí. Kromě samotné skály a ledu tu komplikuje horolezcům život silný a mrazivý vítr a také vertikální navrstvený sníh. Ten si můžete představit jako jinovatku, kterou tvoří vítr na tyčích v Krkonoších. A tím se musíme prokousat k vrcholu, což je samozřejmě velice pomalé a nedá se v tom moc jistit," říká Groh. Čeští lezci se navíc jako jedni z mála chtějí pokusit o vylezení na vrchol v zimním období, které bude v září na jižní polokouli panovat. Což podmínky ještě o něco ztíží. "Bude to výzva nejtěžší," dodává Groh.
https://sport.aktualne.cz