Active-sport.cz, Horolezec Holeček unikátním prvovýstupem zdolal osmitisícový Gašerbrum I

24/08/2017 12:57

Horolezec Holeček unikátním prvovýstupem zdolal osmitisícový GašerbrumI
Elitní český horolezec a dobrodruh Marek Holeček překročil spolu se Zdeňkem Hákem vrchol Gašerbrumu I. neboli Hidden Peaku (8 068 nebo 8 080 metrů) v pohoří Karákoram v západní Himálaji. Jeho prvovýstup jihozápadní stěnou se zapisuje do dějin a činí z nezdolného samorosta jednu z nejdůležitějších postav světového lezení.
„To je doslova horolezeckej majstrštyk, těšíme se na pivo,“ píšou mu přátelé na facebooku. Mají na co! Až to pověstný pábitel doma rozbalí, nebude k zastavení. „Držím palce a věřím v bezpečný návrat dolů. Dneska asi topovačka,“ povzbuzoval ho další horal Marek Minařík.
Nečekaně museli absolvovat poslední bivak čtyřicet metrů pod vrcholem. „Dolez skalní bariéry byl mazec, kdy i rukavice šly stranou a do toho padla tma a drobně sněžilo,“ napsal jako poslední vzpomínku na finální část cesty alpským stylem, tedy bez šerpů, kyslíku, jistících lan a výškových táborů.
„Po pěti nocích a dnech jsme opustili konečně sedmitisícovou a vyšší zónu a sestoupili do opuštěného campu I. v šesti tisících. Znamenalo to brodit se sněhem do půli stehen a to i v 60stupňovém svahu japonského kuloáru, kde bylo čerstvě nafoukáno. Bylo to čistě lavinové pole, ale nějakým zázrakem drželo a my věřili. Jinak jsme úplně na hranici fyzického bytí a každý náš pohyb je toporný a opilecky směšný… Pampada pa diii,“ napsal na svůj facebook.
A o pár hodin pokračoval: „Anooo, jsme dole v base campu. K smrti unaveni, smradlaví, vychrtlí víc než světové top modelky. Mohli bychom dělat reklamu na všechno, jen ne na oslavu krásy a zdraví. Ale jsem zas mezi živými pozemšlapkami…“
Obávaný vrchol zdolal na pátý pokus, přičemž před čtyřmi lety zde ztratil přítele Zdeňka Hrubého. Nyní 42letý Holeček už se na vrcholu Gašerbrumu I ocitl v roce 2009 po sólovýstupu japonským kuloárem. Předtím na jihozápadní stěně Hrubému ve výšce 7 400 metrů praskly žaludeční vředy a Holeček ho odtud zachránil.
V roce 2013 předtím spolu vylezli jako první na světě sedmitisícovou stěnu Talungu, za což se dostal mezi laureáty prestižní světové ceny Piolet d´Or, Zlatý cepín. Tu přebíral už bez svého přítele…
V roce 2015 mu spolu s Tomášem Petrečkem nedovolilo stanout nahoře počasí, loni s Tomášem Mandulou zůstali v zóně smrti těsně pod osmi tisíci metry a zachránili se statečnou cestou ledopádem.
Český horolezec zaznamenal prvovýstup na osmitisícovku naposledy před 27 lety, to když Josef Rakoncaj, Holečkem uznávaná legenda, vyšplhal na Šišu Pangmu. 

www.active-sport.cz