Active-sport.cz, Holeček s Hákem mají Zlatý cepín, horolezeckého Oscara. Za prvovýstup na Gašerbrum I

20/09/2018 11:45

Holeček s Hákem mají Zlatý cepín, horolezeckého Oscara. Za prvovýstup na Gašerbrum I
Slavnostní večer probíhal poprvé od roku 1992 mimo alpskou domovinu pořadatelů v polských lázních Ladek. „To víš, že tě potěší, když ti lidi zatleskají. Moc pěkná akce, sešlo se asi dva tisíce lidí, které to baví a rozumí tomu. Navíc v Polsku, kde mají základnu i historii,“ řekl český lezec, kterého na pódium uváděl Krzysztof Wielicki, pátý člověk s Korunou Himálaje, z níž tři vrcholy zdolal jako první v zimě.
Ocenění získal Holeček za loňský prvovýstup na Gašerbrum I (8 068 m) se Zdeňkem Hákem. Ten se však z návštěvy Polska musel omluvit vinou nemoci a tak ho doprovázela i na pódium malá dcerka. „Horolezecké výkony nejsou poměřitelná věc. Vylezeš to a čekáš. Maximálně o tom můžeš mluvit. Ale potkali jsme se tu a povídali s živoucími legendami, vážím si třeba setkání s Chrisem Boningtonem,“ dodal a přiložil si tak obklad na nedávný "elegantní výprask" od Nanga Parbat.
Další zlaté cepíny získali Francouzi Helias Millerioux, Fredric Degoulet a Benjamin Guigonnet za novou cestu na severovýchodní vrchol Nuptse (7 742 m). A před nimi Japonci Kazuja Hiraide a Kanro Nakažima za prvovýstup na Shispare (7 611 m). Cenu za celoživotní přínos světovému horolezectví dostal slovinský horolezec Andrej Štremfelj. A první polský cepín patří Marku Raganowiczovi za jištěné 18délkové sólo na Suser gjennom Harryland a stěně Trollů v Norsku.

www.active-sport.cz

DALŠÍ FOTOGRAFIE