ČRo Radio Wave, Casablanca

09/10/2011 11:53

„Bylo to to nejlepší, co jsem kdy zažil,“ říká o své expedici Wild Choice špičkový český lezec Mára Holeček.

Společně s jiným známým jménem českého lezení Zdeňkem Hrubým si vybrali Rupálskou stěnu osmitisícovky Nanga Parbat, zvané killer mountain. Tato jižní stěna je s převýšením 4 600 m nejvyšší na světě. Údolí řeky Indus Nanga Parbat převyšuje o 7 000 m na 27km vzdálenosti. Alpským stylem se dvojice rozhodla zdolat Rupálskou stěnu a sestoupit lehčí Diamírskou stěnou zpět. Ve výšce 7 100 m. n. m. se to zadrhlo…
Poslechněte si záznam rozhovoru, ve kterém mluvíme o bozích, aklimatizaci, lezeckém sebevědomí, blízkosti smrti i filmech s horolezeckou tematikou…

Něco málo k historii lezení v Rupálské stěně Nanga Parbat, o které Mára Holeček mluví v rozhovoru:
Nanga Parbat je první osmitisícovkou, na kterou se člověk pokusil vystoupit, a to v roce 1885. Od té doby až do úspěšného výstupu si hora vyžádala 31 lidských životů. Prvovýstup se podařil až německo-rakouské expedici v roce 1953, kdy na vrchol vystoupil Hermann Buhl. Německá expedice potom zlézá obrovskou jižní (Rupálskou) stěnu hory r. 1970. Na vrchol vystupují bratři Messnerovi. Při sestupu bivakovali v 7 800 m, odkud sestupují pilířem ve středu západní stěny. Na úpatí hory Günthera Messnera zasypala lavina (jeho tělo bylo nalezeno až v roce 2005). Reinhold jej celý další den hledal, než se vydal na cestu do údolí. Později jej zachránili místní obyvatelé před vyčerpáním.