Pokus o prvovýstup S stěnou na Huandoy, Peru 2019

01/08/2019

Vive Tus Sueños - (Žijte své sny)
Každá cesta se někam stáčí,
klikatí a hadí ve smyčkách,
často vpletena do bludiště dalších cest.
Je i opuštěná, slepá,
nebo znuděně běžící podle pravítka.
Pak drhne, stoupá, padá, mizí….,
aby se jak zázrak z prachu prodrala.
Je voňavá lučním kvítím,
protkaná vášní,
nebo dusivá nesnesitelnou těžkostí bytí,
či ledová jak kostka ledu hozená za výstřih trika.
Je chtěná, vytoužená, vynucená, 
promarněná a vzdálená na roky.
Cesta je sen, 
zoufalství, radost, ztráta
ale i ….prosba!
Dost keců a jedéééém 
Tímto odšpuntovaná má další letošní výprava k peruánským indiánům, do krásného pohoří Cordillera Blanca. Zdravím z Limy od studeného Pacifiku a výšky hladiny nula. 
Zpráva ze severní stěny Huandoy 8.8.2019
Začíná další dobrodrůžo,tentokrát v peruánských Andách. Ležíme na ledovci pod severním vrcholem Huandoy. Nad námi se zvedá 1100 metrová krásná stěna, kde jsme si s Radarem našli parádní novou průstupovou linku. Má nejedno úskalí a otázkou je, zda vůbec to co jsme si vymysleli vylezeme. Snad dá hora své svolení. Takže první bivak a zítra se hned ukáže zač je toho loket. 
Zpráva ze severní stěny Huandoy 9.8.2019
Ráno se probudilo do krásy. Tím i první stovky metrů, postupně napřimujícího se firnu, ubíhaly v klidném tempu. Jen čím dál tím víc se otevírala pusa s přibývající výškou. Kolem poledne jsme dorazili pod skalní stěnu, která je prvním klíčem výstupu. Nejen těžké a nepříjemné lezení nás čekalo, ale i neustálé kamenné sprchy. Pozdě odpoledne máme za sebou sněhové pole a strmý ledový kout. Pod námi je již obrovská ďuzna a noc na krku. Jsme ve 2/3 severní stěny a všude kolem je to nepřátelsky strmé. Nakonec nacházíme dvě poličky, dva metry od sebe, na kterých se s trochou představivosti dá přibitý ke skále přečkat noc. 
Zpráva ze severní stěny Huandoy 11.8.2019
Všichni svatí v pozoru…
Dva dny úmorné dřiny, strachu, výměnou za jednu minutu pocitu radosti. K tomu na dluh, jelikož ještě čekal sestup. Nicméně po 55 hodinách opět se vracíme na refugio Peru. Je hotovo! Na světě je parádní nová česká cesta. Však celý raport z Peruánské „randem“ napíšu, až se definitivně svalím po 20tém z kopců. Páč ještě mám před sebou další sladký špičák, z těch desítek kouzelných cukrových vršků Cordillera Blanca. Však jedno je jisté, na Huandoy North 6360m vede od 9.srpna nová linie, dlouhá 1200 metrů. Dali jsme ji jméno s „Ráďou - Radarem“ Radoslavem Grohem „BOYS 1970“. Je za vydřených M6, WI6. Možná, že spíš měla mít označení „Peklo“, však to není uctivé k dámě, která nám věnovala silný zážitek,… že :) Čili nakonec jsme pojmenování nasměrovali vzpomínce čtrnácti „klukům“ horolezcům, kteří pocházeli z českého království. A jim je dána tato cesta. Jelikož právě zde pod Huascaranem, díky pár nešťastným vteřinám, se rozpustily před padesáti lety sny, jak jejich, ale i dalším sedmdesáti tisícům lidí dál v údolí. Bohužel neměli to jediné a nevyzpytatelné, respektive nepředplatitelné, štěstí.Toť zatím vše.....
Maara