Sponzoři...

Jste zde

Trojitá expedice Věčné hledání Máry Holečka a Zdeňka Hrubého

Tisková konference v klubu cestovatelů
Marek Holeček představil své expediční plány na letošní rok, kdy mu partnerem bude opět jako v minulých letech Zdeněk Hrubý.


Never Stop Exploring
Never Stop Exploring

Expediční plány jsou opět trojité a podle Máry Holečka budou pod názvem Nekonečné hledání. To má být, jak se později ukázalo Márův překlad hesla Never Stop Exploring, které má na krabicích, jak podotkl Zdeněk Hrubý, na krabicích jeho nový hlavní sponzor, firma North Face. K North Face se Mára přesunul proto, že předpokládá výraznější mediální propagaci případného úspěšného výsledku expedice.

Mára zahajuje
Mára zahajuje, foto: Petr Jandík

Nejprve proběhla rekapitulace minulého roku, kdy se z původních expedičních plánů podařilo splnit jen menší část, a sice aklimatizační výstup na Nanga Parbat normálkou po Diamirské stěně, zatímco na plánovaný prvovýstup Rupalskou stěnou nedošlo. Na rozdíl od roku 2011 nebyl tentokrát ani pokus. Původně aklimatizační výstup na Nanga Parbat klasickým expedičním stylem se v průběhu kvůli nefungující časové synchronizaci s dalšími účastníky tohoto výstupu zkonvertoval na hlavní výsledek expedice, když pokračování výstupu jen ve dvojici proběhlo alpským stylem po nepřipravené a neprošlapané cestě, protože na Nanga Parbatu už tři roky nikdo nebyl. To vše jste si už u nás mohli přečíst, tak jen dodám, že nelze počítat tento výstup za alpský, protože nebyl takto vystoupen úplně celý. Docela zajímavé je podívat se jak se Márovy názory na osmitisícovku normálkou s časem proměňují.

Rekapitulace Nanga Parbatu
Rekapitulace Nanga Parbatu, foto: Petr Jandík

Talung

Následovalo představení expedičních plánů pro letošní rok. Mára Holeček se opět spojil se Zdeňkem Hrubým a plánované expedice jsou opět tři, mohli bychom je nazvat Deja Vu. Jedná se totiž o plán na sundavání zanechaných pytlů z minulých let, z toho jeden dokonce i ve stejné sestavě. To vše letos zastřešuje North Face, jejích heslo Never Stop Exploring se dostalo i do názvu expedice. Na názvu však houby záleží. Prvním cílem je v předmonzunovém období Márou již několikrát atakovaný pilíř Talungu, stojícího vedle Kangčendžengy. Je to hodnotný cíl, elegantní linie a kromě pokusů Máry Holečka s Tomášem Rinnem v roce 2004 proběhly i další pokusy Britů a Slovinců. V případě Meru Central byl Mára na druhý pokus úspěšný, doufejme, že tomu tak bude i v případě Talungu. Sekce týkající se Talungu je v záznamu cca od 10. minuty a dále se o Talungu mluví v dotazech na konci.

Již sám pochod k hoře je krajinově krásný, ale náročný. Zdeněk prohlásil, že tam nepůjde, ale poletí vrtulníkem. Cesta totiž prochází pralesem, kde se hojně vyskytují pověstné pijavice, které vlezou všude. Pod horou samou se na rozdíl od centrální Himálaje očekává minimum lidí, možná jen lezci na Kangčendžengu. Kromě Máry a Zdeňka tam budou jen čtyři trekaři.

Nápis z krabice
Nápis z krabice, foto: Petr Jandík

Expedice Talung v heslovitých bodech

 • Výjimečná výprava nejen z českého pohledu Lezení v malé skupině, bez vnější podpory
 • Lezení v extrémních klimatických podmínkách. Pohyb ve vysokých nadmořských výškách
 • Odlet z Katmandu/Nepál do Taplejungu
 • Následuje 7denní pochod přes prales buddhistický údolím až pod Janu (7710 m),
 • kde obcházíme masiv a pokračujeme téměř až do BC Kanchenjunga (8586 m)
 • 10denní aklimatizace s obhlídkou terénu
 • Nástup do SZ pilíře a postupovat stále vzhůru „Alpsky“, bez návratu dolů do BC
 • Výhledem lezení v samotném pilíři je na 7-8 dní
 • Zpětný návrat vede přes vrchol Talungu 7343 m a pak západním hřebenem do BC
 • Návrat do Čech - konec expedice

Talung
Talung

Pilíř Talungu s plánovanou trasou. Poslední pokus skončil kvůli hrozícím omrzlinám někde na konci dolní skalní bariéry. Na následujícím obrázku je jedničkou označen pilíř a trojkou sestupová cesta. Problém na Talungu může být počasí, protože leží v první hradně hor od moře a monzunové efekty jsou tu silnější, než v centrálním Himálaji.

Talung
Talung

Gasherbrum

Další pokus o sundání pytle by se měl odehrávat měsíc po návratu z Talungu. V roce 2011 se Marek Holeček doprovázený Zdeňkem Hrubým pokusil o prvovýstup na Gasherbrum . Pokus skončil ve výši 7500 metrů, podrobnosti si můžete připomenout zde. Prasklé žaludeční vředy znamenaly dramatický návrat cestou, kterou předtím považovali za nevratnou. Mára nicméně nemocného Zdeňka dopravil dolů, i když to znamenalo vzdát se vrcholu. Pak si už jen udělal náhradní bonbónek a vyšel si sám normálkou na svůj první osmitisícový kopec.

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

Plán na druhý pokus má svá úskalí, i svou logiku. Po Talungu by oběma mohla vydržet aklimatizace. Pokud by je však stihly nějaké problémy typu omrzlin a podobě, mohl by být měsíc pauzy na regeneraci možná málo. Mára říká, že už zná klíč ke stěně, takže naděje na úspěch jsou docela dobré. Pokud by se výstup podařil, byl by to po více než dvaceti letech prvovýstup na osmitisícový kopec a to by bylo moc pěkné.

Zdeněk a Mára
Zdeněk a Mára, foto: Petr Jandík

Název výpravy: Gasherbrum I. 8068 m

Země: Pákistán/Karakoram

Cíl expedice:

 • Vylézt prvovýstup JZ stěnou na vršek osmitisícového Gasherbrumu I.
 • O výstup se pokusíme v tvz. „alpském stylu“, ve dvou a bez další podpory. Jedná se o návrat k již rozdělané práci z roku 2009, kdy náš pokus skončil v 7500 metrech.
 • Výjimečnost spočívá v možnosti udělat po 23letech český prvovýstup na osmitisícový kopec.
 • V alpinistické hantýrce se jedná o zápis na zlatou desku.

Tak to je ona… 2100 m vysoká jihozápadní stěna
Tak to je ona… 2100 m vysoká jihozápadní stěna, foto: archiv expedice

Pokus o prvovýstup JZ stěnou
Pokus o prvovýstup JZ stěnou, foto: archiv expedice

Antarktida

Již čtyři roky se Mára snaží dostat do antarktidy na Smith Island, problémem byla vždycky loď. Tentokrát snad je doprava již zařízena a výstupům na dvoutisícové vrcholy stoupající přímo od moře nebude nic bránit.

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

Název výpravy: Smith Island 2013

Země: Antarktida/South Shetland Islands

Cíl expedice:

 • Zajímavá je již samotná cesta malou plachetnicí z jižní Ameriky.
 • Následné lezení v antarktických podmínkách se řadí mezi celosvětovou vyjímečnou akci.
 • Vylézt prvovýstup na Mount Foster 2105 m a první přechod 30km hřebene Smithu
 • O výstup se pokusíme v tvz. „alpském stylu“, ve dvou/ve třech a bez další podpory.

Záznam celé tiskové konference

Zdroj: www.horyinfo.cz

Rubrika: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML