Sponzoři...

Jste zde

Třetí výprava NEVER STOP EXPLORING - Expedice Antarktida - Smith Island

Téměř ve stejné chvíli, kdy jste odšpuntovali Novoroční půlnoční „šampáňo“, tak mohutná kola stroje B 777 se s námi odlepila z letiště Charlese De Gaula a zamířila do černé tmy přes Atlantský oceán. Letušky procházející uličkou a s profesionálním úsměvem nám radostně sdělují, že další kalendářní rok je v kopru. No což, mávnu si v duchu rukou, na rekapitulaci toho umřelého nemám chuť, jelikož je již napsán a změnit nic již nelze. Takže ať žije nový… hurá. Jsem opřený v palubním sedadle, které bude na třináct hodin bude vězením. Očima sleduji před sebou šošolky neznámých hlav s cizími obličeji a vlastními utajenými osudy. Kam letí, se nikdy sice nedozvím, ale o svých krocích mám zcela jasno. Za pár hodin budu přistávat v Buenos Aires, kde se mne bez lítosti a ohledů na moji zmučenou zadnici zmocní další éro, které mne přenese na samotný chvost jižní Ameriky, do tak zvané Ohnivé země. Tento cíp bičovaný krutým vichrem přicházející z oceánu, není nic pro mne nového, ale za tou mořskou hladinou, jež odděluje jeden kontinent od druhého, čeká něco, o čem jsem vždy jen snil. Jak to bývá, od představ k realizaci může být dlouhá cesta, tak i v tomto případě, uběhlo od té doby téměř šest let, kdy jsme si poprvé s kamarády plácli a řekli jedem.

Samotný ostrov Smith pro nás objevila výjimečná postava českého mořeplavectví, čistokrevný dobrodruh srdcem i tělem, charismatický Ruda Krautschneider.

„Proč nejezdíte lézt do Antarktidy?“ podtrhli otázku plápolající pomněnkové oči usazené do vráskami protkané a šedivým fousem olemované tváři Rudy.

„Tam jsou kamarádi takové stěny, o kterých se vám ani nezdálo,“ pokrčuje bez přerušení.

„Na co si ukážete, tam máte téměř stoprocentně ten váš prvovýstup a kopce jsou s dvoukilometrovým převýšením.“

Mezitím cinkla další dvanáctka na hospodský stůl. Odpověď žádná nepřišla a ani nemohla.

Vláďa a i Zdenda již na antarktické Vinsnu byli, ale zkušenost lezení z mořské hladiny neměl ani jeden a sporé útržky informací z této oblasti naznačovali, že těch lidí, kteří něco podobného podnikli, bude sotva jako prstů na končetinách.

Léta v kalendáři se otočila a stojím na břehu velkého dobrodružství, jenž odražením plachetnice od Argentiny a proplutí Drakerovi úžiny otvírá cela novou epochu mého lezení v horách. A to předesílám s nehranými obavami ne jen tak ledajakých.

Další zprávy z naší výpravy budu posílat, jak možnosti dovolí. Takže zdravím do Čech, kde jsem s radostí zanechal každodenní pracovní trable, ale také i příjemný klid domova a razím do ledničky této planety. Tudíž vše nejlepší přeji do nového roku, ať se Vám daří plnit si sny včetně předsevzetí, které jste si dali pro rok 2014. No a sobě a mým souputníkům na cestách, přeji čistě ze zištných důvodů v nejbližších dnech, klidnou plavbu.

Těbůh Mára

Účastníci výpravy:
Marek Holeček, Vláďa Nosek, Vláďa Jošt, Jíra Fidrant, Ado Eliáš, Standa Štefl a Rosťa Másílko

Smith Island 2014
Smith Island 2014

Never Stop Exploring Antarktida 2014
Never Stop Exploring Antarktida 2014

Zleva: Ruda, Ado, Jíra, Vilda, Já plus Plzeň, Vláďa a Vláďa, Rosťa.
Zleva: Ruda, Ado, Jíra, Vilda, Já plus Plzeň, Vláďa a Vláďa, Rosťa. Standa se připojí až v Ushuaie.

Rubrika: 

Komentáře

Ahoj Máro, včera večer jsem se stavil u Hrubých a tam se dověděl o Vašem povedeném výstupu. Blahopřeji celé výpravě. Dále prosím o Tvůj mailový kontakt, protože Ti chci poslat mé vzpomínání na Zdeňka s mnoha fotkami, i když už je to letitá historie, ale je tam i rok 2013 a nejen ten. Pro jistotu obětujte Neptunovi, aby jste se zdraví a v pořádku vrátili. zdraví Jiří jiri.hon@seznam.cz

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML