Sponzoři...

Jste zde

Rozhovory

Pozitivní sobectví Máry Holečka

Špičkový český horolezec přísahá na život na samotné hranici možností.
„Musíš mít sny a pronásledovat je!“ říká.

Petr Honzejk, Michaela Danelová - rozhovor pro EGO - Hospodářské noviny (18. 11. 2016)

„Sorry, že mám nohy na židli, včera mi dělali nějakou pedikúru,“ kření se v kavárně na pražských Vinohradech horolezec Marek Holeček.

Čtyřikrát géčko!

S Márou Holečkem o šutru a ledu zmuchlaného do úžasných tvarů a dalších pozemských i nadpozemských věcech

Rozhovor pro lidé&HORY: Daniel Polman a Marek Holeček
Foto: archiv Máry Holečka

Devět dnů v zóně smrti

Horolezec Marek Holeček má sen: vylézt jako první na světě na himálajskou osmitisícovku Gašerbrum I obávanou jihozápadní stěnou. Letos to zkusil už počtvrté a říká, že to bylo „boží“. I když málem zemřel.

Nenastavujme si špatná měřítka kvality

Rozhovor Marka Holečka a Josky Rakoncaje pro časopis Montana

„Je cosi shnilého ve státě dánském…“ dovolil bych si vypůjčit slova Williama Shakespeara, abych naznačil současnou zvláštní situaci v našem malém, ale z historického hlediska velmi bohatém a hodnotném světě horolezectví, který svými hodnotnými výstupy pomohli vystavět například Radovan Kuchař, Miroslav Šmíd a další. Jedním z nich byl i Joska Rakoncaj a z lezecky aktivní generace můžeme určitě jmenovat Máru Holečka. S oběma jsem se potkal, abychom si popovídali o… Nebudu chodit kolem horké kaše. Prostě o tom, jak je možné, že vysoká nadmořská výška v hodnocení hodnoty výstupu kalí mysl nejen široké veřejnosti, ale také té odborné v patrech nejvyšších, a jaké výkony posouvají horolezectví dál.

Vrchol leží až dole

Rozhovor pro magazín Lidových novin, text: Václav Cibula, foto: Michal Sváček

Děsivá jihozápadní stěna jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrum I českého elitního horolezce Marka Holečka stále přitahuje, přestože již dvakrát při pokusu o prvovýstup dosud nikým neslezenou cestou neuspěl. V příštích dnech se chystá na třetí pokus.

Hora jako ženská

Rozhovor pro Instinkt / text: Petra Pospěchová / foto: archiv Marka Holečka

Na osmitisícovém Gašerbrumu zemřel Marku Holečkovi před dvěma lety parťák. Letos v červenci se na stejnou horu vrací. Co jednoho z nejlepších českých lezců nutí tahat čerta znovu za ocas?

Wild Challenge

Pro Svět Outdooru 1/2015 - Cesty, Expedice, Osobnosti, Vybavení

Třetí pokus o prvovýstup na Gasherbrum I.

Horolezci Marek Holeček a Tomáš Petreček se připravují na projekt Wild Challenge. Zeptali jsme se na podrobnosti.

V horách je toho na x životů

Rozhovor pro časopis Everest | www.ieverest.cz | zima 2014

Je 11.16, nervózně usrkávám teplající americkou limonádu a říkám si, kde ten Mára je. Že bych si spletl kavárnu? Dokonce jdu znovu zkontrolovat místo za barem, které jsem viděl už při vstupu. Po chvíli se objeví, ale není sám. Doprovází ho dcera Viktorka a pes a já si říkám, že i den Máry Holečka má jen 24 hodin. Ale víte co? Jemu ten úsměv z tváře prostě nezmizí, i když je jasné, že poskládat tuhle rodinně-horolezecky-pracovní mozaiku není snadné.

V nouzi bych sežral i parťáka!

„Zajímavých kopců je tolik! Nevybírám si jen ty osmitisícové, ale především ty, které mě přitahují. To máte jako se ženami. Musím si kopce nejdříve všimnout, říct si, že mi stojí za hřích, a pak ho začít zkoumat, vymýšlet strategii, jak na něj.“

Souboj o malý český rybník

Rozhovor s horolezci Markem Holečkem a Radkem Jarošem zveřejněný 2. ledna 2015 v časopise TÉMA 1/2015.

Bezpochyby nejslavnější čeští lezci současnosti ve vysokých horách. Radek Jaroš (50) a Marek Holeček (40) ale spřádají ve stěnách k nebi se vzpínajících štítů poněkud odlišné plány a touhy. Každý má totiž úplně jinou horolezeckou filozofii. I proto se v závěru jinak gentlemanského povídání mírně pohádali.

V horolezeckém nebi smutno nebude

Rozhovor pro National Geographic - Listopad 2014

Je srandou jak vlastně došlo našemu propojení. Na začátku stál pouze dotaz ze strany National Geographic, zda výrazy používané v horolezectví a obecně směřující k této činnosti, odpovídají českému ekvivalentu při překladu z anglického originálu. Proč ne, že?

Rozhovor pro časopis Ona dnes

Z jiného soudku…

Jednou za čas mi zpestří gro jednobarevných otázek, které se týkají převážně lezení, což se na druhou stranu není čemu divit, také zábavné dotazníky. Jeden z nich vyšel v časopisu Ona dnes, což je příloha deníku Mladé fronty DNES, nasměrovaný převážně pro ženy. Takže nastřelené téma zní „Když jdou muži nakupovat“. Jedenáct chlapíků mělo před sebou stejný úkol počínaje otázkou: „V kterém obchodě byste mohl strávit hodiny?“

Zlatý cepín a sedm skob v patě

Rozhovor pro časopis OUTDOOR 2/2014

Namísto dobývání světových vrcholů pajdá po rozpálené metropoli nebo baví kámoše poskoky po jedné noze pod stěnami v Adršpachu. „Ten moment zastavení je taky důležitý,“ říká horolezecká superstar Marek Holeček a užívá si dětské prolézačky s dcerkou na Vyšehradě.

Text: Tomáš Nohejl
Foto: Václav Novák, Barbora Berdychová, Pavel Žofka, archiv autora

Pojmenoval kopec na Antarktidě

Rozhovor pro 5plus2.cz, 5. května 2014, 17.00

Kameraman, dokumentarista, publicista, ale především aktivní horolezec Marek Holeček považuje za svůj odrazový můstek směrem k výšinám už svůj čtvrtý rok života. Je držitelem několika významných ocenění jak ve světě horolezeckých nebo skalních výstupů, tak ve filmové oblasti.

Umět dát slovům křídla

Rozhovor pro Lide a Mesto
Leziem, teda som. Si stelesnením čírej lezeckej energie. Ako si povedal, lezieš na všetko od 1 centimetra nad morom až po himalájske desaťtisícovky. Lezenie je tvoj život. Čo všetko pre teba lezenie znamená, čo ti dáva, prečo lezieš?

Umět dát slovům křídla, aby jak vánek mohli poletovat, pustil bych se do odpovědi s vervou, přičemž bych mohl mít pocit, že veškerou vášeň, touhu a lásku vypovím, udělal bych to. Nicméně takovými dary jsem obdařen nebyl a tak se pustím do jednoduššího, veskrze přízemního výčtu. Je pravdou, že za těch pětatřicet let lezení jakousi představu již mám, jelikož štěstí mi doposud hrálo do karet a mnohdy mi i výrazně nadržovalo.

Stránky

© 2005 - 2018 marekholecek.cz | XHTML