Sponzoři...

Jste zde

Padající hvězda

Několik slov ke knize „PADAJÍCÍ HVĚZDA“.

Dostal jsem před vámi lehký náskok od vydavatele, knihu „Bajame Una Estrella“, neboli v českém překladu „Padající hvězda“. Čímž se nevytahuji, ale jen konstatuji radost z knihy, jež se mi dostala do ruky těsně před tím, než půjde na pulty, a kterou mohu vřele doporučit.

Napsal jsem ke knížce text, který se v nějaké úpravě objeví na obalu v podobě upoutávky. Není kdovíjak důležitý, ale hlavně jím chci popřát úspěch, právě u vás čtenářů :-).

Marek Holeček
Marek Holeček


„Máte štěstí, protože držíte v ruce výjimečnou knihu, která osobitou syrovostí, popisuje silný příběh o touze a poznání, kde zarputilost s odvahou, jde ruku v ruce s obavami a mrazivým strachem. Přečtěte si deník citlivé ženy „Coco“, jež dokázala v těch nejdrsnějších přírodních podmínkách opuštěných velehor bojovat se srdcem lva, kde i mužská ješitnost musí před ní vystřihnout hluboký obdiv. Nit příběhů, je spojená s lezením v různých horstvech světa, nicméně nadstavbou všeho je lidskost, s dokonalým popisem pocitů, které každá vnímavá bytost i bez znalosti horolezectví okamžitě porozumí.“

„Realita na přebalu knihy :-), je vždy realitou odpovídající více trhu, nicméně neneguje podstatu mého mínění, takže…„

Divoká španělská krev, pulzující v tvůrkyni textu, mi učarovala od samého počátku. Jednak svou dovedností vyprávět prožitky s trefnou reálností, a to ne jen ty z lezeckého života, ale také darem vnímat prostředí, jež při výpravách za dobrodružstvím poznávala. Bonusem je autorčin nadhled a její humor, který se nevytrácí ani v napínavých momentech, kdy život visí na tenkém vlásku.
A teď pozor – nejedná se přitom o žádné lehké lezecké „průměrárny“.
Řada jejích výstupů v Patagonii, Himálaji či Yosemitech patří do exkluzivních podniků, kterými se v lezeckých deníčcích může pyšnit jen malé procento šťastlivců. Jsem rád, že na kolbišti převážně testosteronovém zadula vichřice něžného pohlaví.

Marek Holeček


Odkaz na knihu: http://www.montana.cz/knihy/


Padající hvězda - obálka
Padající hvězda - obálka

Ukázka z knihy „Padající hvězda“

Padající hvězda - ukázka
Padající hvězda - ukázka

„DIHEDRAL WALL" (výstup na El Capitan)

Bylo to jako uvítací objetí. Optimistické plány a zamýšlený lehký styl výstupu způsobily, že jsme si s sebou do stěny vzali málo vody. Výsledkem byla brutální dehydratace a čtyři kila dole.
Cesta je navíc vlhká, což dohromady se začínajícím jarem znamená, že jsme ve spárách nalézali snad všechny druhy keřů, kytek, mechů a lišejníků. Jako exkurze do přírody velice zajímavé, ale jako lezecká cesta naprostá katastrofa. Byl to dobrý trénink na lezení v Amazonii (doporučuji kurz zahradnictví).
V prvním pokusu hned první plýtvání morálem. Nafackovala bych si, že jsem tam nedala tu skobu. Nakonec mi ještě opuchl prst a zároveň s tím splaskl morál.
Napodruhé jsem zatloukla skobu, a tím se ze mě zase stala zbabělá lezkyně, která se už po zbytek cesty neodvážila spadnout.
Také jsem nešikovně založila friend do spáry, kterou již obýval nějaký opeřenec. Zacpala jsem mu východ a on protestoval zoufalým pípáním. Já jsem se mu omlouvala, že friend hned vytáhnu. Cítila jsem se jako tyranizující obr, jako Gulliver v zemi trpaslíků. Aby toho nebylo málo, rozhodl se i tahačák (batoh, ve kterém jsme táhli jídlo, vodu a materiál), že se bude zasekávat každé dva metry.
Výsledkem téhle pěkné exkurze do stěny byly hysterie, řev, rozbitý prst a oteklá noha. V noci, navlečení až po uši, jsme si Risi a já hráli „na přání".
„Co by sis přál od života?" Teplé kakao, povolení na Trango, sestup vrtulníkem… Sama jsem hvězdám sdělila své jediné přání: tvé objetí na uvítanou, tvůj přátelský' úsměv, odpočinek v tvých srdečných rukou.

Padající hvězda - výstup na El Capitan
Padající hvězda - výstup na El Capitan

Rubrika: 
Štítky: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML