Sponzoři...

Jste zde

Netradiční vánoční poselství

Důvody byly prozaicky jasné, zdrhnout za sněhem, kterého v Čechách v té době nebylo a hlavně za klidem, který nabízel vánoční čas bez úklidů, návštěv a vaření. Jediná překážka spočívala v přesvědčení Viktorky, že Ježíšek si nás v tom malém penziónku v Gries určitě najde a hlavně donese tak dlouho očekávané dárky. Vždyť důmyslně sestavený seznam v dopise pro něj, který poctivě každodenně narůstal o další položku, nemůže najednou padnout vniveč. To dá rozum.
Tudíž po několika přihozených lákadlech v podobě lyžování a termálního aqvaparku, jsme došli k dohodě…
Naložili jsme auto, přihodili malou vánoční jedličku, aby Ježuch věděl, že nejme doma a tradá do srdce Dolomit.

Jako potvrzení mých slov je i tento mini rozhovor, který vznikl pro TENDON, těsně před odjezdem do Tyrolského Söldnu.


Jak trávíš Vánoce? Máš rád tradiční české Vánoce doma nebo jezdíš někam do tepla/zimy za lezením?

Jsem docela „konzerva“ ve svém konání, nicméně vánoce a další svátky rozhodně nepatří k mým oblíbeným rituálům. Možná jen vzpomínky z dětství, které mne zavedou do doby, kdy vánoce byly pro mne synonymem zastavení se, rodinné soudržnosti a samo sebou moment očekávání dárků, mi kumulují příjemné vzpomínky. Díky tomu, že nemám již delší dobu standardní kalendář, v létě jezdím do promrzlých hor a v zimně pro změnu hledám teplo kolem rovníku, tak se stalo, že nejednou byla vánočním stromkem palma a kapr se přetransformoval v žraločí ploutev.
S narozením dcerky se téměř nic nezměnilo, jelikož již názorové a etnicky sdružené soužití naší domácnosti, kde Klára je z pražských Vinohrad, též řečených nížiňáků a já z Proseckých hor, taktéž devátého práglovského obvodu, by bylo nutné ctít různá data i přístupy k rozdílným svátkům :-).
Takže „dvacátého čtvrtého“, je pro mne důležité datum, poněvadž vyžaduje zvolnění kroků a uvědomění si blízkosti svých blízkých, včetně jedinečnosti a křehkosti našeho bytí.
Ano, rozhodně se nehodlám připravit o ten jiskřivě nabytý čas, dokonce se snažím, aby byl vícekrát za rok… bez ohledu na lunární či solární kalendář :-).

Jak vypadá Tvoje štědrovečerní večeře?

Jelikož jsem se před chvílí přiznal, že jsem vlažný věřící, alespoň v pevně definovaných náboženských směrech, tak půjdu cestou (otázkou), která mi je srozumitelnější. Co bych si moc rád dal?
Rozhodně vede krvavý steak, pak uzrálý, nebo naložený sýr, sušené rajčata, zelené fazolky se slaninou. To vše zapíjet červeným vínem, kde pramenitá voda je neodmyslitelnou součástí hašení skutečné žízně a zároveň prevencí před bolehlavem.
Takže kapra klidně nechám spokojeně obrůstat mechem a plout v jihočeském rybníku a stejně tak i bramborový salát patřící do nabídky lahůdek, který si stejně jak je rok dlouhý nikdy dobrovolně nekoupím.


Tudíž Vám všem, jak ctící svátky Vánoční, ale také Eskymákům či tučňákům na jižním pólu, přeji unisono:
„Užijte si k radosti vaší, ten vymezený čas, jež je nám dán na modré planetě a mnoho splněných přání k tomu.“

Mára


Mára s Vikuškou
Mára s Vikuškou

Mára s Vikuškou
Mára s Vikuškou

Rodinka
Rodinka

Rubrika: 
Štítky: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML