Sponzoři...

Jste zde

Nanga Parbat: Wild Choice Comeback - Tiskovka

Tiskovka před druhým pokusem

Autor: Petr Jandík | Vydáno dne: 02. 07. 2012 | www: http://www.horyinfo.cz/

V Klubu cestovatelů se konala rozlučka s oběma hlavními aktéry, Márou Holečkem a Zdeňkem Hrubým. Expedice odlétá 9. července 2012. Mára víceméně zopakoval všechny hlavní údaje, které jsou v jeho článku tak to již nebudu opakovat, podívejte se tam.

Marek Holeček
Mára Holeček zahajuje, foto: Petr Jandík

Protože se Zdeněk poněkud opozdil zásoboval Mára zatím přítomné ledovým čajem popřípadě pivem. Kromě novinářů z velkých i menších médií, všiml jsem si kolegy z Hospodářských novin a Světa Outdooru, přišel pákistánský ambasador s fešnou mladou blonďatou překladatelkou, televizní rosnička Alena Zárybnická, kterou si expedičníci samozřejmě předcházejí, protože i když se o počasí dá s jistotou říct jedině to, že bude, z nějakého důvodu všichni stojí o předpověď na vrcholový útok.

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

Posléze dorazil zácpou (dopravní) postižený Zdeněk Hrubý a mohlo se začít.

Mapa s trasou expedice
Mapa s trasou expedice, foto: Petr Jandík

V zkratce expedice je tvořena celkem 6 lidmi, z nichž si nejprve dají suchý knedlík, tedy Nanga Parbat normálkou. Pro čtveřici kamarádů je to hlavní jídlo, pro Máru a Zdeňka aklimatizační předkrm, při kterém si připraví sestup a ve výšce kolem 7000 m na platu stan, který by použili na sestupu v případě úspěšného průstupu Rupalskou stěnou. Expedici zařizuje Mára a jako již rutinér dělá všechno stále později a dohání to po nocích. Vedlejším cílem expedice je tedy dosažení vrcholu a aklimatizace na Kinshoferově cestě, která je v podstatě normálkou, a pak ten suchý knedlík zalít pořádnou omáčkou v podobě pokusu o prvovýstup alpským stylem Rupalskou stěnou, kterou za 40 let jejího dobývání prošlo jen pět výprav. Stěna má výšku přes 4 kilometry a na pokus počítají aktéři 5 dní, kdy budou muset každý den ulézt skoro tisíc metrů. To už v podstatě vylučuje nějaké průběžné jištění a polezou v podstatě jako dva sólisté. Samozřejmě nebudou používat umělý kyslík.

Pákistánský ambasador s překladatelkou
Pákistánský ambasador s překladatelkou, foto: Petr Jandík

Po Márovi pronesl pár nezávazných, ale vlídných slov pan velvyslanec a nastal čas pro otázky přítomných.

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý vysvětluje postup, foto: Petr Jandík

Aklimatizace byla zvolená po zkušenostech z minulé výpravy, protože na Rupalské stěně jsou možnosti aklimatizace špatné, zatímco na Diamirské straně lze snadno rychle vystoupit do výšky. Letos by Mára nechtěl jít stejnou cestou jako vloni, jít spíž různými koutky mezi existujícími cestami, které jsou od sebe asi kilometr daleko.

K tendencím k alpskému stylu řekl Zdeněk Hrubý, že alpský styl se nijak masově nevyskytuje a je pořád vyhrazen těm nejlepším. Spíše ho překvapil opětný nárůst výstupů s kyslíkem, přičítá to pokroku v kyslíkových maskách a lehčím a menším lahvím.

K realizaci cesty: Pokud se dostaneme do výšky kolem 7000 m už v podstatě není možnost návratu, únikovou cestou je přechod do Diamirské stěny.

Na kopci budou na Diamirské straně působit dvě další expedice, na Rupalské straně pochopitelně nikdo. Mára už dostal potvrzení o zaplacení poplatku za kopec, na vyřízení víz má ještě tři dny.

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý jedná o vízech, odlétá se 9. 7. tak už je na čase, foto: Petr Jandík

Podrobný rozhovor s oběma aktéry jsme přinesli již před prvním pokusem a skoro vše, co tam bylo řečeno, se dá zopakovat i dnes, tak se tam podívejte.

Losos od Norské módy
Losos od Norské módy, foto: Petr Jandík

Zdeněk s Márou polezou vedle sebe, ale jako jeden muž, což naznačuje i letošní expediční pohlednice tvořená půlkami tváří obou aktérů. Když si ty půlky složíte, dostanete zajímavého alpinistu, nevím jestli Marka Hrubého, nebo Zdeňka Holečka, jehož mladší polovina má větší vrásky na čele. Přejme expedici úspěch a aby se vrásky na kterémkoliv čele vyhladily radostí z úspěchu.

Expediční pohlednice
Expediční pohlednice, složíme-li dva kusy k sobě, vyjde nám z toho jeden muž

Rubrika: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML