Sponzoři...

Jste zde

Nanga Parbat 2011 - Z. Hrubý - 03/12 - Doma

Nikdy jsme ještě neměli BC tak nízko. Jsme ve 3 500 m, ta obrovská stěna prostě vytlačuje nebe nahoru a lidské stany dolů. Přes den žádný chlad poloh nad pěti tisíci metry a led a suť pod nohami, žádné závaly sněhu. Vedro a louka, za sucha prašná a za deště bahnitá. Trdliště. Na aseptické prostředí, které je výhodou vyšších poloh, spoléhat nemůžeme. Inshallah. Ale je tu nádherně. Sem tam strom, keře, roztroušené boulderové balvany z červené žuly všude kolem, pod námi údolí s řekou, trochu Alpy, trochu Yosemite, trochu Ťan Šan… Přímo nad námi stěna, která nás čeká, vábí a odrazuje.

Rutina. Před setměním zřídit hlavní části BC. A přinést vodu, protože odchodem od vesnice ji budeme muset nosit. Žádná jiná tu není. Stojí jídelní stan, kuchyně a zároveň ložnice kuchaře, 2 stany pro nás, skladový stan na materiál. A toaleta. Maličké hnízdo, více netřeba. Je nás tu jen sedm. Marek, já, kuchař Ali a 4 slepice přinesené z údolí. Vlastně dnes večer jen 3. Je přece večeře na uvítanou.

Obrovský měsíc v úplňku ozařuje večerní chlad a klid a mír všude okolo. Činí stěnu ještě snovější a čnící vysoko do vesmíru. V závěru údolí září další impozantní ledová stěna vyzývavého nádherného štítu.

„Vyjdete ven
a roztřese vás zima
to po nebi bloudí můj miláček
má kruhy pod očima…“

Za takové noci se dá stoupat bez bázně a hany a bez čelovek. Váhavě mluvíme, nevyznáme se ještě v našich prvních dojmech. Dobrou noc, každý se svým chaosem uvnitř sebe. Ani jeden nemůže dlouho usnout.

„Jak je to s přáním, s nímž chodíme spát
jak je to s vyznáním Já mám tě rád
jak je to s plícemi v nichž nosíme vzduch
jak je to s vinařem, co po doušku zbled…“

[Napsal: Zdeněk Hrubý, 2011]

Následující díl: 04/12 - Život na pláži

Rubrika: 
Štítky: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML