Sponzoři...

Jste zde

Čtveřice českých horolezců se chystá zdolat osmitisícovku Gašerbrum I - Rozhlas.cz

9. července 2013 v 16:20 - Rozhlas.cz

Horolezec Marek Holeček se na místo činu vrací po čtyřech letech. V roce 2009 se mu nepovedl Gašerbrum I zdolat kvůli nemoci svého kolegy

Marek Holeček
Marek Holeček | Foto: Martin Melichar

Zítra zamíří skupina čtyř českých horolezců do Pákistánu. Chtějí zdolat osmitisícovku Gašerbrum I. Na expedici se vydá Zdeněk Hrubý, Marek Holeček, Marek Novotný a Tomáš Petreček i přes tamní bezpečnostní rizika. Před nedávnem totiž islámští radikálové postříleli deset horolezců v základním táboře pod horou Nanga Parbat. O expedici mluvil v Odpoledním vysílání Radiožurnálu horolezec Marek Holeček.

Marku, zvažovali jste, jestli jet, nebo ne? Co nakonec rozhodlo o tom, že pojedete?

Já jsem si nejdřív zjišťoval, jak to v Pákistánu vypadá, jestli tam není armádou vyhlášen výjimečný stav. Já tam teď pojedu poosmé. Volal jsem místním lidem, které tam znám a věřím jim, že mi informaci podají v pořádku. Po téhle úvaze jsem vyhodnotil, že tam můžu odjet, a budu doufat, že si tu štěstěnu vytáhnu jako vždycky. Po události tam vládne hluboký smutek. Svět je ale takhle krutý, ale na druhou stranu dokáže být něžný. To bychom nemohli jezdit nikam.

Nejedete ale sám, bylo to jednomyslné rozhodnutí?

O těchto věcech jsme samozřejmě diskutovali. Vždycky se ta parta lidí musí nějakým způsobem dohodnout. Samozřejmě největší přesvědčování, kam skládám své účty, je k mým nejbližším.

Jakou máte jistotu, že vás do oblasti pustí? A budete mít nějaký vojenský doprovod?

Mám informace, že horolezecký ruch funguje dál bez nějakého přerušení. Nahoře v té části Baltoro ledovce, a my jdeme až na Abruzzi ledovec, jsou vojenské check posty, takže je to poměrně hlídaná oblast. Jsou to zároveň hranice s Indií a Čínou, to byla vždycky taková žhavá hranice. My se zkusíme vyhnout té oblasti Nanga Parbatu, i když podotýkám, že jsem dvakrát za sebou loni i předloni pod Nanga Parbatem byl, z jedné i druhé strany, lezl jsem tam, byli jsme tam sami, jenom v malé skupině, jen ve dvou nebo ve čtyřech a byl tam svatý klid. Lidé okolo nepůsobili žádným jiným rozdílem, než tu máme okolo sebe. Lidské zastoupení je všude stejné a nemůžeme obviňovat celý národ i náboženství jen kvůli tomu, že nastal takový exces, který nastal.

Gašerbrum I – je jedenáctou nejvyšší horou světa, měří 8068 m. Nachází se mezi Pákistánem a Čínou v pohoří Karákoram.

Gašerbrum I na mapách Google: Osmitisícovka Gašerbrum I

Autor: Eliška Malínská, Michaela Vydrová


O expedici mluvil v Odpoledním Radiožurnálu horolezec Marek Holeček
Audio: Stáhnout


Původní článek na stránkách rozhlas.cz.

Rubrika: 
Štítky: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML