Sponzoři...

Jste zde

Češi chystají tanec hrozivou stěnou Nanga Parbatu – Sport.cz

Zdeněk Hrubý v jednom z klíčových míst JZ stěny Gašerbrumu
Zdeněk Hrubý v jednom z klíčových míst jihozápadní stěny Gašerbrumu.
foto: archiv expedice Klättermusen NEW DECISION

Slavný Reinhold Messner jí říká Osudová hora, jeho bratr Günter na jejích úbočích nalezl smrt. Nyní na Nanga Parbat (8 125 metrů) míří dvojice českých horolezců Marek Holeček a Zdeněk Hrubý. S odvážným cílem prostoupit novou cestou hrozivou, víc než čtyři kilometry vysokou Rupálskou stěnu. Pozornost zkušené dvojice se soustředí na Centrální pilíř v jižní stěně, jímž chtějí po dvoutýdenní aklimatizaci prostoupit alpským stylem a bez použití kyslíku až k vrcholu deváté nejvyšší hory světa.

„Už od základního tábora to nebude žádné chození, ale poměrně dramatické lezení. Z principu se budeme vyhýbat sněhovým polím s potenciálními lavinami a budeme se tlačit do skalních částí a sněhových žlábků. Tak se budeme snažit protancovat až k vrcholu,“ přibližuje ošemetný plán Holeček. 

Pokud by smělý podnik vyšel, zapsali by se čeští horolezci po dlouhých dvaadvaceti letech mezi prvovýstupce na vrchol z elitního seznamu osmitisícovek. Již před dvěma lety přitom Holeček se svým parťákem usiloval o nový směr na Gašerbrum I, Hrubého náhlá zdravotní indispozice ale změnila výstup v boj o holý život. A případný úspěch na Nanga Parbatu, jemuž se kvůli mnoha tragédiím přezdívá hora-zabiják, již dopředu komplikuje obtížný sestup.

V jihozápadní stěně Gašerbrumu
V jihozápadní stěně Gašerbrumu. Foto: archiv expedice Klättermusen NEW DECISION

„Pokud bychom se na vršek dokodrcali, tak se dá sestoupit buď západní stěnou v linii sólového výstupu Messnera z roku 1978, nebo jednodušeji spadnout na druhou stranu do Diamírské stěny a sestoupit dnes již klasickou Kinshoferovou cestou. Jako bratři Messnerovi v roce 1970,“ připomněl Holeček tragický moment v kariéře tyrolského dobrodruha. Güntera po úspěšném výstupu Rupálskou stěnou pohřbila v Diamírské stěně lavina a Reinhold po zoufalém boji o vlastní život přišel o sedm prstů na nohou. Černé myšlenky však oba Češi zásadně odmítají. „Žádné umírání není v plánu,“ přitakává s úsměvem Hrubý.

Obavy česká miniexpedice – Hrubým v nadsázce označované jako kapesní – nemá ani z neklidné situace v Pákistánu. „Člověk se musí chovat s rozumem. Nebezpečí reálně hrozí jen v civilizovaných oblastech, v hlavním městě Islamábádu, občas jsou nějaké incidenty na Karakoram Highway. Jak se ale člověk dostane do hor, tak už by nic hrozit nemělo,“ vysvětluje Hrubý, jenž bude usilovat o výstup na svou osmou osmitisícovku. Holeček má zatím na kontě jednu, po nepovedeném prvovýstupu na Gašerbrum I vystoupil o několik dní později na vrchol jedenácté nejvyšší hory sám.

[Napsal: Pavel Novotný, Sport.cz, 2011-06-24]


Info:
Článek zveřejněn na stránkách Sport.cz
Odkaz na článek:
http://www.sport.cz/clanek/188106-cesi-chystaji-tanec-hrozivou-stenou-nanga-parbatu.html

Rubrika: 
Štítky: 

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

© 2005 - 2017 marekholecek.cz | XHTML